Döviz alan vatandaş ve şirketler binde 1 vergi ödeyecek

Döviz alan vatandaş ve şirketler binde 1 vergi ödeyecek

Cumhurbaşkanı kararına göre; döviz alan vatandaş ve şirketler bundan sonra binde 1 oranında vergi ödeyecekler. Satışta ise, vergi alınmayacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre; döviz alan vatandaş ve şirketler bundan sonra binde 1 oranında vergi ödeyecekler.

Örneğin, vatandaş 6 bin liralık döviz aldığında 6 lira vergi verecek. Ancak, satarken herhangi bir vergi söz konusu değil. Otomotivciler de, ithal araç getirirken yapacakları ödemelerde kullanacakları dövizi alırken binde 1’lik vergiyi ödeyecek. Karını yurt dışına çıkarırken dövize çevirecek olan şirketler de, yine aynı vergiyi vermek durumunda.

Bankalar ve yetkili müesseselerin kendi aralarında veya birbirlerine yaptığı döviz satışları, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yapılan döviz satışlarında ise, vergi alınmayacak.

Getirilen binde 1’lik vergiyle, hazinenin yıllık bazda 3 buçuk - 4 milyar liralık gelir elde etmesi bekleniyor. Düzenlemeyle, döviz kredisi kullanma zorunluluğu bulunmayan kişilerin dövize olan talebinin azaltılması da amaçlanıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz