Yeni haftada piyasaları ne bekliyor?

Yeni haftada piyasaları ne bekliyor?

Geçtiğimiz hafta sert yükselişe geçen kur, Merkez ve Kamu bankalarının döviz hamlesi sonrası düşüşe geçti. Peki aşağı yönlü hareket kalıcı mı? Yeni haftada piyasalar hangi verilere odaklandı? İşte uzmanların yanıtı.


İstanbul'da büyükşehir belediye başkanlığı seçiminin Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilmesinin ardından kur sert yükselmiş; Merkez Bankası, gecelik borç verme faizini yüzde 25.5'e çıkarmış, piyasaya 2.8 milyar dolar likidite sağlamıştı.


Merkez Bankası'nın hamleleri sonrasında kur yönünü aşağı çevirmiş; 6 Lira 25 kuruş sınırında işlem gören dolar ve 7 Lirayı aşan Avro'da düşüş gözlenmişti. Kamu bankalarının da döviz hamlesi sonrasında kurdaki düşüş devam etti.

BİZDE PİYASALAR KAPANDIĞINDA SADECE ASYA BORSALARI AÇIK OLDUĞUNDA DÖVİZ KURUNUN AŞAĞI İNDİĞİNİ GÖZLEMLEDİK.KAMU BANKALARININ PİYASAYA 1 MİLYAR DOLAR SATIŞ YAPTIĞINI GÖZLEMLEDİK. BU DA KURUN AŞAĞI İNMESİNE NEDEN OLDU. KISA VADELİ YAPILMASI GEREKEN ANLAMDA OLUMLU VE DOĞRU BİR HAREKET OLARAK GÖZLEMLEDİK.

Peki kurdaki aşağı yönlü hareket kalıcı olacak mı?

MERKEZ BANKASININ REZERVLERİ TARTIŞILIRKEN KAMU BANKASININ DÖVİZ SATMASI SREZERVLERLE İLGİLİ SORU İŞRETLERİNE NEDEN OLDU. KISA VADE İÇİN OLUMLU BİR HAREKET AMA SÜRÜDÜREBİLİR BİR HAREKET DEĞİL .

Uzmanlar, yeni haftada seçim süreci ve ekonomik verilerin önemli olduğunu vurguluyor.

ŞUAN EN ÖNEMLİ VERİLERDEN BİRİ İŞSİZLİK VERİSİ. İŞSİZLİK VERİSİNDE YİNE ARTIŞ OLURSA PİYASA TEPKİ VERECEKTİR.04:23 YAKINDAN TAKİP EDECEĞİZ. SEÇİMİN BURADAKİ ÖNEMİ ÇOK BÜYÜK. BİRAN ÖNCE SEÇİMİ ATLATMAMAIZ GEREKİYOR. PİYASSALARIN SAKİNLEMESİ İÇİN.

Ekonomist Rahmi İncekara, uzun vadeli çözümler için "güven ve istikrar" vurgusu yapıyor.

UZUN VADEDE İHTİYAÇ OLAN TEK ŞEY YATIRIMLAR. DIŞARDAN SERMAYE İTHAL ETMELİYİZ VE KENDİ ÜLKEMİZE ÇEKMELİYİZ. ÖNCE SAKİN KALMALIYIZ. GÜVEN İSTİKRAR ORTAMI ARAR YABANCI SERMAYE. 06:30 TÜRKİYE'DEKİ GELİŞMELERİ TAKİP EDEN BİR KİTLE OLDUĞUNU UNUTMAMALIYIZ. TÜRKİYE'NİN GETİRİ SAĞLAYAN ÖZELLİKLERİNİN VURGULANMASI GEREKİYOR.TÜRKİYE'NİN YABANCI SERMAYE KONUSUNDAKİ AVANTAJLI YÖNLERİNİ ORTAYA ÇIKARACAK AÇIKLAMAALARA YER VERMEMİZ GEREKİYOR.


Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz