Ambalaja katılım payı uygulaması başlıyor

Ambalaja katılım payı uygulaması başlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın çalışmasına göre, kese kağıdından, yoğurt kabına; cips paketinden, içecek kutularına kadar her türlü ambalajdan katılım payı alınacak. Ödemeyi şirketler yapacak ama; tüketici derneklerine göre ek maliyet, ürünlere de zam olarak yansıyacak.

Ücretli poşet uygulamasından sonra şimdi de ambalaj uygulaması başlıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geri kazanım payı alınacak ürünlere yönelik çalışmasını hızlandırdı. Buna göre, kese kağıdından, yoğurt kabı, cips, çerez, içecek kutularına kadar her türlü ambalajdan katılım payı alınacak.

"HER TÜR AMBALAJ KAĞIT PLASTİK METAL HEPSİ BU KAPSAMA ALINIYOR "

Uygulama 30 Haziran'da başlayacak. Peki, nasıl işleyecek?

"YENİ DÜZENLEMEYLE HER CİNS AMBALAJA EK BEDEL KONULACAK. ÜRETİCİ PİYASAYA SÜRDÜĞÜ AMBALLAJA BEDEL ÖDEYECEK VE ÜRÜNÜN MALİYETİNE ETKİ EDECEK OLAN BU UYGULAMA TÜKETCİYE ZAM OLARAK YANSIYACAK"

Ürünler, sınıflandırılarak adet veya ağırlık olarak tanımlanıp, kayıt altına alınacak; bakanlığa bildirilecek. Ücretlendirme, Vergi Usul Kanunu'na göre tespit ve ilan edilen yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanacak.

Katkı payı, şirketler tarafından ödenecek. Yani, direkt vatandaşın cebinden para çıkmayacak. Ancak, Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, şirketlerin bu ek maliyeti zam olarak ürünlerine yansıtacağını söylüyor.

"AMAÇ ÇEVRE KORUMAKSA BU TÜKETİCİNİN HAKKI AMA AYNI ZAMANDA TÜKETİCİNİN EKONOMİK ÇIKARI DA TEMEL HAK … UYGULAMAYLA EK GELİR SAĞLANACAK AMA ÇEVRE KORUNMASINA İLİŞKİN BİR ÇÖZÜM GÖRÜNMÜYOR."

Ağaoğlu, katılım payı uygulaması yerine geri dönüşümde oluşan aksaklıklara çözüm bulunması gerektiği görüşünde...

"AMBALAJ ATIKLARI YÖNETMELİĞİNE UYGUN ŞEKİLDE İŞLEYİŞTE AKSAKLIK VARSA ONLAR DENETLENMELİ ,AMBALAJ ATIKLARI TOPLANIP EKONOMİYE KAZANDIRILMALI. BÖYLECE ÇEVRE KORUNMUŞ OLUR YAPILMASI GEREKEN ÜRETİCİYE EK MALİYET VE FİYAT ARTIRMAK DEĞİL… BU KARAR YANLIŞ. YAPILMASI GEREKEN ÇEVRE BİLİNCİNİN OLUŞTURULMASI VE GERİ DÖNÜŞÜMÜN TEŞVİK EDİLMESİ GERİ DÖNÜŞÜMLE HEM ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLANIR HEM ÇEVRE KORUNUR"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz