Hurda teşviki sektördeki sorunu çözmedi

Hurda teşviki sektördeki sorunu çözmedi

Ömrünü Tamamlamış Araç Sanayicileri Derneği'nden hurda teşviki düzenlemesine ilişkin değerlendirme geldi...Dernek yetkilileri "Düzenleme faydalı ancak yüksek faizler nedeniyle kimse eski aracını vererek sıfır araç almıyor." dedi.

Hurda teşviki uygulamasına talebin artması için Cumhurbaşkanı Kararı'yla adım atılmış, bu kapsamda 16 ve daha büyük yaştaki bazı araçların hurdaya çıkartılmasına bağlı olarak yeni araç alımında 10 bin liraya kadar olan ÖTV indirimi uygulanmasında değişikliğe gidilmişti.

Yeni düzenlemeye göre, vergi matrahı 70 bin lirayı aşmayan sıfır araç alımlarında hurdaya çıkartılan araca karşılık uygulanacak ÖTV indirimi 10 bin lira, 70-120 bin lira arasındakiler için 8 bin lira, 120 bin lirayı aşan araçlar için 3 bin lira olarak uygulanacağı açıklanmıştı.

HURDA TEŞVİKİ
70 BİN: 10 BİN LİRA
70-120 BİN LİRA: 8 BİN LİRA
120 BİN VE ÜSTÜ: 3 BİN LİRA

Düzenlemeye ilişkin değerlendirmede bulunan Ömrünü Tamamlamış Araç Sanayicileri Derneği Başkanı Günay Dar, "Düzenleme çok faydalı ancak yüksek kredi faizleri nedeniyle kimse eski aracını vererek, sıfır araç almıyor. Faizlerin de inmesi gerekiyor. Sektör için faydalı olan düzenlemenin önüne faizler set çekiyor." dedi

Hurda araçların lisanslı tesislere teslim edilmemesinin sektörün sıkıntılarından olduğunu dile getiren Dar, "Vatandaşların hurda araç indiriminden yararlanmak için araçlarını lisanslı tesislere fiilen teslim etmeleri gerekiyor." uyarısında bulundu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz