Piyasalarda enflasyon etkisi

Piyasalarda enflasyon etkisi

Döviz kuru, piyasalardaki dalgalı seyir sürdürüyor. Güne 6 Liranın hemen altında başlayan dolar Nisan ayı enflasyon verisinin beklentilerin altında gelmesiyle bir miktar daha geri çekildi... Avro'da da oklar aşağı yönlüydü. Gözler, uluslararası derecelendirme kurumu Fitch'in Türkiye notunu duyaracağı rapora çevrildi.

Haftanın son işlem günü piyasalar yine hareketli.

Hafta ortasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Amerikan Merkez Bankası'nın faiz kararları sonrası yapılan açıklamalarla yönünü yukarı çeviren kur, Nisan ayı enflasyon verisi sonrası dalgalı seyrini sürdürdü.

Güne 6 Liranın hemen altında başlayan dolar, enflasyon verisinin beklentilerin altında gelmesiyle bir miktar daha geri çekildi. Avro'da da oklar aşağı gösterdi.

DOLAR: 5.97 LİRA
EURO: 6.66 LİRA

"YÜZDE 20.30'A ODAKLANDIĞI İÇİN YÜZDE 19.50 GELDİĞİ İÇİN BİRAZ DAHA OLUMLU KARŞILADI. DÖVİZDEKİ ARTIŞIN EN ÖNEMLİ NEDENİ AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİNİN GÜÇLÜ EKONOMİSİNDEN KAYNAKLANIYOR. DOLAR DEĞER KAZANDIĞINDAN BÜTÜN ÜLKELERDE DOLAR KURUNUN ARTIŞINI GÖZLEMLEDİK. TRUMP'IN İRAN'A YÖNELİK PETROL YAPTIRIMILARA DEVAM ETMESİ VENEZUELLA'DAKİ KARIŞIKLIK DOLARDA ARTIŞA NEDEN OLUYOR 590 SEVİYESİNDE DİRENÇ GÖSTERİYOR. 6 KIRILIMINI GEÇERSEK BİRAZ DAHA YÜKSELİŞ OLACAKTIR."

Altının gramı 244 Liradan alıcı buldu.

GRAM ALTIN: 244 LİRA

Borsa İstanbul'da ise düşüş devam etti.

BIST: 93 BİN 864

Piyasalar şimdi seçim belirsizliği ve uluslararası derecelendirme kurumu Fitch'in Türkiye notunu duyaracağı rapora çevrilmiş durumda.

"ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA SEÇİM...SEÇİMİN SONA ERMESİNDEN SONRA YABANCI YATIRIMLARIN YÖNÜ ÜLKEMİZE GELEBİLİR. EN ÖNEMLİ VERİ ENFLASYON GELDİ 15'İNDE İŞSİZLİK VAR. İSTEDİĞİMİZ GİBİ GELİRSE YATAY HAREKET OLABİLİR MUHTEMELEN NEGATİFTE TUTACAĞI BEKLENİYOR. DÖVİZ KURUNUN BİR MİKTAR TEPKİ VERECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz