Standard and Poors'tan Türkiye değerlendirmesi

Standard and Poors'tan Türkiye değerlendirmesi

Uluslararası Kredi derecelendirme Kuruluşu Standard and Poors'tan yeni Türkiye değerlendirmesi geldi... Kuruluş, Türk bankalarının "piyasa türbülansına ve kurda değer kaybına karşı oldukça kırılgan oldukları" açıklaması yaptı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's yeni bir rapor yayımladı...

Kuruluş, Türkiye'de son haftalarda yeniden artan piyasa oynaklığının bankaları etkilemekte olduğu ve Türkiye'nin finansal sisteminin kredibilitesine yönelik endişeleri artırdığı belirtti.

Yatırımcıların tedirginliğini siyasi belirsizliğin de etkilediği vurgulanan raporda, "Türk ekonomisi resesyonda ve Türk bankaların varlık kalitesi çabuk şekilde kötüleşiyor, bu bankaların karlılığını ve er ya da geç sermaye pozisyonlarını zorlayabilir" ifadesi yer aldı.

Türk bankalarının piyasa türbülansına ve kurda değer kaybına karşı oldukça kırılgan olduklarını öne süren kuruluş, buna neden olarak Türk ekonomisindeki yüksek dolarizasyonu, bankaların dış fonlamaya ağır bağımlılıklarını ve toplam finansman içinde kısa vadenin payının oldukça büyük olmasını gösterdi.

Raporda, "bankaların gelecek birkaç çeyrekte kısa vadeli borçlarını tam olarak çeviremeyeceklerini öngörüyoruz" görüşü dile getirildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz