23 Nisan 1920'de Ulusal Egemenlik ilan edildi

23 Nisan 1920'de Ulusal Egemenlik ilan edildi

99 yıl önce, Büyük Önder Mustafa Kemal'in liderliğinde yola çıkan vatanseverler, yok edilmek istenen ulusun "Kutsal İsyanı" için Ankara'da biraraya geldi... "Ya İstiklal, Ya Ölüm" kararlılığı ile açılan Büyük Millet Meclisi, hem kurtuluş mücadelesini yürüttü, hem de ulusal egemenliğe dayalı yeni bir devletin temellerini attı.

BUNDAN 99 YIL ÖNCE İŞGAL ŞARTLARINDA BİR ARAYA GELDİLER. KİMİSİ ESNAFTI, KİMİSİ ASKER... TOPRAK AĞALARI DA VARDI, SAĞLIK ÇALIŞANLARI DA... AMA HEDEFLERİ AYNIYDI: VATANIN BAĞIMSIZLIĞI, MİLLETİN KURTULUŞU...

DERYA ÇİNİ ŞİMŞEK - 23 NİSAN 1920 TARİHİNDE CUMA GÜNÜ CUMA NAMAZINDAN SONRA DUALAR OKUNARAK ESKİ İTTİHAT TERAKKİ BİNASI BU BİNADA MECLİS AÇILIYOR
MECLİS KURUCU BİR MECLİS, MİLLİ BİR MECLİS, DEMOKRATİK BİR MECLİS, MİLLET İRADESİNE DAYALI, MİLLET EGEMENLİĞİNİ İLKE EDİNMİŞ. KAHRAMAN BİR MECLİSTİR HER ŞEYİ GÖZE ALARAK BAĞIMSIZLIK İÇİN ORADALAR.
TEMELİ TAMAMEN FEDAKARLIĞA DAYALI BİR MECLİS. BAZILARININ YATACAK YERİ YOK TAHTA SIRALARDA YATMIŞLAR, GAZ LAMBASI IŞIĞINDA UZUN SÜRE ÇALIŞMIŞLAR AYLARCA MAAŞ ALAMAMIŞLAR 10 AY SONRA ALDIKLARI MAAŞIN YÜZDE 20'SİNİ DE DEVLETİN BÜTÇE AÇIĞINI KAPATMAK İÇİN BAĞIŞLAMIŞLAR.
162'Sİ SERBEST MESLEK SAHİBİ, 133'Ü DEVLET MEMURU, 54'Ü ASKER, 32'Sİ DİN ADAMI, 30'U AŞİRET REİSİ OLARAK GEÇİYOR AMA TOPRAK SAHİPLERİ ASLINDA OLDUKÇA BÜYÜK, 7'Sİ TEKNİK ELEMAN VE 16'SI SAĞLIK GÖREVLİSİNDEN OLUŞUYOR

MECLİSİN AÇIŞ KONUŞMASINI EN YAŞLI ÜYE SIFATIYLA SİNOP MEBUSU ŞERİF BEY YAPTI, BAŞ EĞMEYECEKLERİNİ, ESARETİ KABUL ETMEYECEKLERİNİ VURGULADI. ARDINDAN KÜRSÜYE GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK KÜRSÜYE ÇIKTI VE O TARİHİ YEMİNİ ETTİ.


GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN 23 NİSAN 1920 TARİHLİ KONUŞMASI
“İŞİTTİM Kİ, BAZI ARKADAŞLAR YOKSULLUĞUMUZU BAHANE EDEREK MEMLEKETLERİNE DÖNMEK İSTİYORLARMIŞ. BEN KİMSEYİ ZORLA MİLLİ MECLİSE DAVET ETMEDİM. HERKES KARARINDA ÖZGÜRDÜR, BUNLARA BAŞKALARI DA KATILABİLİRLER. BEN BU MUKADDES DAVAYA İNANMIŞ BİR İNSAN SIFATI İLE BURADAN BİR YERE GİTMEMEYE KARAR VERDİM. HATTA, HEPİNİZ GİDEBİLİRSİNİZ. ASKER MUSTAFA KEMAL MAVZERİNİ ELİNE ALIR, FİŞEKLERİNİ GÖĞSÜNE DİZER, BİR ELİNE DE BAYRAĞINI ALIR, BU ŞEKİLDE ELMADAĞ’INA ÇIKAR, ORADA TEK KURŞUNUM KALANA KADAR VATANI SAVUNURUM. KURŞUNLARIM BİTİNCE DE BU ACİZ VÜCUDUMU BAYRAĞIMA SARAR, DÜŞMAN KURŞUNLARI İLE YARALANIR, TEMİZ KANIMI, MUKADDES BAYRAĞIMA İÇİRE İÇİRE TEK BAŞIMA CAN VERİRİM. BEN BUNA AND İÇTİM!...”


GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN SAMSUN'DA YAKTIĞI İSTİKLAL MEŞALESİ MECLİS'İN AÇILMASIYLA BİRLİKTE ANKARA'DAN TÜM YURDU AYDINLATMAYA BAŞLADI. MECLİS, ALDIĞI KARARLARLA HEM MİLLİ MÜCADELEYİ YÜRÜTÜYOR HEM DE ULUSAL EGEMENLİĞE DAYALI YENİ BİR DEVLETİN TEMELLERİNİ ATIYORDU.

DERYA ÇİNİ ŞİMŞEK- İLK FAALİYETLERİNE BAKTIĞIMIZDA HEMEN YAPILAN ŞU BİR KERE ÜLKE SAVAŞ HALİNDE, ASKER KAÇAKLARI ÇOK FAZLA İLK YAPILAN FAALİYET HIYANETİ VATANİYE KANUNU ÇIKARILMIŞTIR 23 NİSAN'DA. 11 EYLÜL'DE İSTİKLAL MAHKEMELERİ FAALİYETE GİRMİŞTİR. 7 HAZİRAN'DA BİR KARAR ALIYOR, DİYOR Kİ İSTANBUL HÜKÜMETİNİN İSTANBUL İŞGAL EDİLDİKTEN SONRA YAPTIĞI HİÇBİR ANLAŞMA GEÇERLİ DEĞİLDİR. BUNDAN SONRA BİR ANLAŞMA YAPMAK İSTİYORSANIZ BANA GELECEKSİNİZ DİYOR MECLİS ANKARA'YA GELECEKSİNİZ DİYOR. TÜRKLERİN İLK ANAYASASI KANUNİ ESASİDİR 1876. AMA EGEMENLİĞİ MİLLETE VEREN İLK ANAYASAYI YAPIYOR.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz