Sri Lanka'da kanlı paskalya: 207 ölü

Sri Lanka'da kanlı paskalya: 207 ölü

Sri Lanka'da terör, insanları ibadetleri sırasında yakaladı... Başkent Colombo dahil 5 kentte bulunan kiliseler ve otellerde 8 patlama peş peşe yaşandı. 207 kişinin yaşamını yitirdiği saldırılarda 500 kişi de yaralandı. Hayatını kaybedenler arasında 2 türk vatandaşı bulunuyor.


Sri Lanka'da Paskalya Bayramı, terörün vahşi yüzü ile kana bulandı...

Hristiyanların kutsal Pazar günü, bayram ayini için toplandıkları kiliselerde eş zamanlı saldırılar düzenlendi. Kochchikade, Katana ve Batticaloa’daki 3 kilisede meydana gelen patlamaları, Başkent Colombo'da bulunan 3 otelde bulunanlar yaşadı.

Yaşananların şoku atlatılamadan, Dehiwela kentindeki hayvanat bahçesi yakınından 7'nci patlama sesi yükseldi. Onu ise başkentteki bir oteli hedef alan yeni bir patlama takip etti...

Onlarca kişinin yaşamını yitirdiği saldırılarda yüzlercesi de yaralandı... Sayının fazla olması nedeniyle de ülkede kan bağışı çağrısı yapıldı.

Henüz üstlenenin olmadığı saldırılarda hayatını kaybedenler arasında, Amerika Birleşik Devletleri, Hollanda ve Birleşik Krallık vatandaşı 35 kişinin yanı sıra isimleri Serhan Selçuk Nariçi ve Yiğit Ali Çavuş olan iki Türk de bulunuyor...

İntihar saldırısı ihtimalini değerlendirilen ülkede, yeni saldırı ihtimaline karşı sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Olaylarla ilgili olarak 7 kişi gözaltına alınırken, sosyal medya ağlarına ve mesajlaşma hizmetlerine erişim de kısıtlandı.

Patlamalar nedeniyle şoke olduğunu belirten Devlet Başkanı Maithripala Sirisena, ülkeye sükunet çağrısında bulundu.

Hristiyan dünyası için kutsal sayılan günün hedef alındığı saldırıya Türkiye'den de tepki yağdı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "tüm insanlığa karşı yapıldığı"nı belirttiği saldırıyı şiddetle kınadı.

Terörü lanetleyen bir diğer isim ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu oldu.

Çavuşoğlu, Yeni Zelanda'daki çifte cami baskını ile benzerliğe dikkati çektiği mesajında, saldırıları "korkak, barbar ve acımasız" olarak niteledi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz