4.Geleneksel Jinekolojik Onkoloji Toplantısı

4.Geleneksel Jinekolojik Onkoloji Toplantısı

Başkent Üniversitesi tarafından düzenlenen "4.Geleneksel Jinekolojik Onkoloji Toplantısı" Adana'da yapıldı. Toplantıya alanında uzman çok sayıda bilim insanı konuşmacı olarak katıldı.


Başkent Üniversitesi'nce bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen ve Kışla Sağlık Yerleşkesi'nde düzenlenen toplantıya; Çukurova, Mersin, Mustafa Kemal,Gaziantep ve Sütçü İmam Üniversiteleri ile Bölge Eğitim ve Araştırma Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalları'nda görev yapan hekimler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından toplantının açılışında konuşan Türk Jinekolojik Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali Ayhan, bilgi ve bilimin paylaşılması gerektiğine vurgu yaptı.

ŞU GÜZEL PAYLAŞIMA BAKIN YILLARDIR ÖZLEDİK BUNU HER DERNEĞİN BURADA BİR AMBLEMİ OLSUN. YANİ SEVGİ PAYLAŞILSIN BÜYÜSÜN.BİLİM PAYLAŞILSIN HERKES BİR ŞEYLER GÖRSÜN BİRŞEYLER ÖĞRENSİN HİÇ KİMSE I AM GOD DİYE SOKAKTA DOLAŞMASIN BİR KURUM OLSUN O KURUMDA HEPİMİZ BİR ÇARKIN DİŞİ OLARAK ÇALIŞALIM. SİZLERLE BİRLİKTE OLMAK BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR ONUR. ÖTELEME YOK, SEVGİ VAR PAYLAŞIM VAR.

Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal da konuşmasında birlik ve beraberliğe dikkati çekti.

ÖNEMLİ OLAN BİRLİK BERABERLİK TABİ BU SÖZDE KALMAMALI. BUNU ÖZELLİKLE VURGULUYORUM BİZ ÜLKE OLARAK BU KELİMEYİ HER YERDE HER KADEMEDE KULLANIYORUZ AMA İŞ UYGULAMAYA GELDİĞİNDE BİRAZ ZORLUKLAR YAŞIYORUZ. ÖZELLİKLE SON YILLARDA HEKİMLER ÜZERİNDE BİR SÜRÜ OYUNUN OYNANDIĞI BU DÖNEMDE BİZ SAĞLIK ÇALIŞANLARININ HEKİMLERİN ELELE GÖNÜL GÖNÜLE MÜCADELE ETMESİ LAZIM. BUNUNDA ÖNCÜLÜĞÜNÜ KADIN DOĞUM HEKİMLERİ YAPMALI. BAŞTA ANA DERNEĞİMİZ OLMAK ÜZERE TÜM DERNEK BAŞKANLARIMIZIN BU KONUDA BÜYÜK SORUMLULUĞU VAR. UMARIM BU TÜR UYGULAMALAR BUNDAN SONRA DA EL BİRLİĞİ İLE OLACAKTIR. ÖNEMLİ OLAN KADIN DOĞUM CAMİASIDIR TÜRKİYE CUMHURİYETİDİR. BÜTÜN ÇALIŞANLARIMIZI ÖZELLİKLE YURT DIŞINDA BİR ÇOK BİLİMSEL FALİYETİ BAŞARILI BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİYORLAR. YURT DIŞI DERNEKLERDE ARTIK HOCALARIMIZIN DERNEK BAŞKANLARIMIZIN OLAĞAN ÜSTÜ GAYRETİ İLE TÜRKİYE'NİN ADI VAR. BU DERNEKLERDEKİ GÖREVLİ OLAN TÜM HOCALARIMIZIN BÜYÜK KATKISIDIR ONLARA DA AYRICA TEŞEKKÜR EDİYORUM.

Prof. Dr. Haberal ile Türk Jinekolojik Onkoloji Derneği 2. Başkanı Prof.Dr. Arvas'ın başkanlık yaptığı ilk oturumda vizyon konuşmaları yapıldı.

Türk Jinekolojik Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali Ayhan "Endometriosis Kanser İlişkisi" hakkına bilgi verdi.

OVER KANSERDE MİNİVALİNVAZİVİN YERİ VAR MIDIR ERKEN EVREDE HER İKİSİNİ DE BİLİRSENİZ YAPABİLİRSİNİZ. AMA İLERİ EVREDE ŞUANDA ÜNİVERSAL BİR YAKLAŞIM YOKTUR. HEPSİNİN SONUCUNU TOPLADIĞIMIZ ZAMAN NE DİYORUZ MİNİMALMORBİLİTE ONKOLOJİK AĞ KONUMDA İLERLEME MÜMKÜN OLDUĞUNCA KOSTÜN DÜŞÜRÜLMESİ İYİ BİR EĞİTİM VE BİR DE GÖRÜDÜĞÜNÜZ GİBİ DAYA İYİ DAHA KISA ÇALIŞMALAR YAPARAK SİZLERİN YANINDA DAHA DOĞRUSU HİZMET VERECEĞİNİZ İNSANLARA LOJİK BİR YAKLAŞIMDA BULUNMANIZI GÖSTEREN ÇALIŞMALAR.

İkinci vizyon konuşmacısı Koç Üniversitesi Alman Hastanesi'nden Prof. Dr. Bülent Urman ise "Kanserli Hastalarda Güncel Fertlilite Regülasyonu" konusunu anlattı.

SON 10 YIL İÇİNDE DEĞİŞMİŞ OLMASINA RAĞMEN KANSER TANISI ALAN REPLUDEKTİF ÇAĞDAKİ KADIN YADA ERKEKLERİN NEREDEYSE YÜZDE 50'SİNDEN FAZLASINA FERTİLİTE PREZERVASYONU DİYE BİR SEÇENEĞİN OLDUĞU DAHİ SÖYLENMİYOR. HASTA BİR ŞEKİLDE TEDAVİSİNE BAŞLIYOR DAHA SONRA YA MEDYADAN YA DA BAŞKA BİRİNDEN BUNU DUYUYOR TEDAVİSİNİN ORTALARINDA BİR YERDE TEKRAR GİDİYOR ONKOLOĞUNA YA BÖYLE BİR ŞEY VARMIŞ BEN BÖYLE BİR ŞEY YAPABİLİR MİYİM? DİYE SORUYOR ONKOLOGTA OZAMAN HASTAYI BİR KADIN HASTALIKLARI DOĞUM UZMANINA FERTİLİTE PREZERVASYONU İLE UĞRAŞAN BİR UZMANA YOLLUYOR. AMA ÇOĞU ZAMAN İŞ İŞTEN GEÇMİŞ OLUYOR.

Konuşmaların ardından katılımcılar katkı koydu, sorular sordu.

İki gün sürecek toplantı bilimsel tartışmalarla sona erecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz