İstanbul Maltepe'de oy sayımı sona erdi

İstanbul Maltepe'de oy sayımı sona erdi

İstanbul Maltepe'de yeniden oy sayım işlemi sona erdi...Resmi olmayan son verilere göre Ekrem İmamoğlu seçimi yaklaşık 14 bin oyla önde tamamladı... Birleştirme tutanakları, İl seçim kuruluna gönderildi. Bu arada İmamoğlu ile rakibi Binali Yıldırım, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölüm yıldönümü için düzenlenen anma töreninde karşılaştı.

İstanbul'da 31 Mart yerel seçimin ardından Ak Parti'nin itirazları üzerine başlatılan yeniden oy sayım işlemi 17. gününde bitti.

Kalan son ilçe olan Maltepe'deydi. İtirazlar ve tartışmaların ardından gece saatlerinde Maltepe'de tüm oyların sayımı tamamlandı.

Bu sayımların da girilmesiyle resmi olmayan YSK verilerine göre, CHP'li Ekrem İmamoğlu başkanlık yarışını 13 bin 794 oy farkla önde tamamladı..

Maltepe birleştirme tutanakları tamamlanarak, İl Seçim Kuruluna gönderildi.

Eğer Yüksek seçim Kurulu'ndan aksi bir karar gelmezse; İl seçim kurulu kazananı açıklayarak İmamoğlu'na mazbatasını verecek...

Yani gözler Yüksek Seçim Kurulu'nda...Zira Ak parti DÜN hem seçimin iptel edilmesini, hem de itiraz süreci sonuçlanıncaya kadar mazbatanın verilmemesini talep etmişti.

MHP'nin de Maltepe'de belediye başkanlığı seçiminin iptali için ilçe seçim kuruluna 10 Nisan'da olağanüstü başvuru yaptığı ortaya çıktı.

CHP ise İstanbul’da seçim sonuçlarına ilişkin itiraz sürecinde gerçeğe aykırı açıklamalarla resmi kurumları aldatmaya çalıştıkları gerekçesiyle AK Partili üst düzey yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu.İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun şikayette bulunduğu isimler arasında, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz da bulunuyor.


Mazbatasını bekleyen İmamoğlu ise, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölüm yıldönümünde Özal'ın kabrini ziyaret etti. Rakibi Binali Yıldırım da, Özal'ın anma törenindeydi. Burada karşılaşan ikili, tokalaştı.

İmamoğlu, burada açıklama da yaptı.

İmamoğlu'na Yıldırım ile karşılaşması da soruldu.

"ASLINDA BEN YÜRÜDÜĞÜNÜ GÖRÜNCE ARABAMDAN İNDİM VE "MERHABA" DEMEYİ HİSSETTİM. BİRAZ DAHA DURAKSASAYDI KUCAKLARDIM DA AÇIK SÖYLELEYİM. ÇÜNKÜ MİLLETİN KUCAKLAŞMAYA İHTİYACI VAR. BEN DEVLET TÖRENİNE DAVET ALMADIM. ALSAYDIM GELİRDİM. BEN ZAMAN DİLİMİNİ ÖĞRENMEYE ÇALIŞTIM VE GELDİM DUAMI ETTİM. NEREYE DAVET ALIRSAM ORAYA GİDERİM. SAYIN YILDIRIM OLACAKMIŞ, SAYIN CUMHURBAŞKANI OLACAKMIŞ HİÇ UMURSAMAM. HERKESİN GÖREVE GELİŞİNİ SAYGIYLA KARŞILARIM. ONLAR KUCAKLAMASA BEN KUCAKLARIM. KUCAKLAMADA İYİYİMDİR"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz