Kazakistan Sağlık Bakanı Birtanov, Prof.Dr.Mehmet Haberal ile biraraya geldi

Kazakistan Sağlık Bakanı Birtanov, Prof.Dr.Mehmet Haberal ile biraraya geldi

Başkent Üniversitesi Kurucusu, Dünya Organ Nakli Derneği Başkanı Prof. Dr. Haberal 2014 yılının Aralık ayında Kazakistan'da bir ilke imza atmış, çocuklarda karaciğer naklinin başlangıcını gerçekleştirmişti... O tarihten bu yana devam eden başarılı operasyonlara yenileri eklendi. Eğitim ve Sağlık alanında önemli projelere imza atıldı. Semey Tıp Üniversitesi, Başkent Üniversitesi eğitim modeline geçiyor... Dünya bankası projesiyle değişim programları uygulamada.... 5 yıl önce başlayan faaliyetler, bugün en üst düzeyde devam ediyor.... Kazakistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Yelzhan Birtanov, Prof. Dr. Haberal ile biraraya geldi. İşbirliğinin devamını temenni etti, desteğinden ötürü Haberal'a teşekkür etti.

Türk Kökenli Devletlere, "Sizi, başka ülkelere muhtaç etmeyiz" diyen Prof. Dr. Mehmet Haberal, bu sözünü her fırsatta, verdiği destekle gösterdi, göstermeye devam ediyor.... Atatürk'ün manevi mirasına da sahip çıkıyor....

Başkent Üniversitesi Kurucusu, Dünya Organ Nakli Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal ve ekibi, 2014 yılında Kazakistan'da ilk kez çocuklarda karaciğer naklini başlattı... Devamı da geldi...

Sonrasında Türk Dünyası Transplantasyon Derneği'ni kurdu Haberal...

Özbekistan'da hem çocuklarda, hem eşler arası transplantasyonun öncüsü oldu.....

Başkent Üniversitesi ve Kazakistan Semey Tıp Üniversitesi arasında işbirliği projeleri imzalandı... En önemlilerinden biri; dünya bankası projesi....

Başkent Üniversitesi Eğitim Modeline geçmeye hazırlanan Semey Üniversitesi ile değişim programları uygulamada...

5 yıl önce başlayan faaliyetler bugün en üst düzeye ulaştı...

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen Kazakistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Yelzhan Birtanov, Prof. Dr. Mehmet Haberal ile görüş alışverişinde bulunmak istedi.

Bakan Birtanov, Prof. Dr. Mehmet Haberal, Kazakistan Cumhuriyeti Büyükelçisi Abzal Saparbekulı, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal, Semey Devlet Tıp Üniversitesi rektörü Prof. Yersin Zhunussov, Rektör Yardımcıları ve Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu akşam yemeğinde bir araya geldi.

HOCA: "SAĞLIK EĞİTİMİ, 2 AÇIDAN ÇOK ÖNEMLİ. İNSAN HAYATI VE TABİKİ TOPLUM HAYATI. BUNUN YANINDA, BU 2 KONU, TİCARİ ARAÇ OLARAK KULLANILAMAZ. KESİNLİKLE. EĞİTİM VE SAĞLIĞI TİCARET HALİNE GETİREN ÜLKELER, GELECEKTE SORUN YAŞAYACAK. İNSANLARIN TEMEL İHTİYACI; SAĞLIK HİZMETİDİR. BU SABAH 10 AYLIK BİR KIZ ÇOCUĞUNA KARACİĞER NAKLİ YAPTIM. ÇOCUKLARDA İLK KISMİ KARACİĞER NAKLİNİ, BÖLGEMİZDE, AVRUPA VE ASYA'DA, MART 1990'DA GERÇEKLEŞTİRDİM. ERİŞKİNLERDE KSIMİ KARACİĞER NAKLİ İSE DÜNYADA İLK.
- ÇOK ETKİLEYİCİ "

Prof. Dr. Haberal, Türk kökenli devletlere desteğin Büyük Önder Atatürk'ün manevi mirası olduğunu hatırlattı...

"BU ÜLKE ATATÜRK TARAFINDAN KURULDU. BU ÜLKEYİ HALK İÇİN KURDU VE SIFIRDAN DEĞİL, EKSİDEN KURDU… VE BİLİYORSUNUZ Kİ TÜM DÜNYA TÜRKİYE'NİN KARŞISINDAYDI.
TÜRKİYE BUGÜN, DÜNYANIN EN ÖNEMLİ VE EN GÜVENLİ ÜLKELERİNDEN BİRİ. ATATÜRK NE DEDİ; "SOYDAŞLARINIZA SAHİP ÇIKIN, YARDIMCI OLUN"
2014'TE ÜLKENİZDE ÇOCUKLARDA KARACİĞER NAKLİNİ BAŞLATMIŞTIM. "

Bu kadarla da kalmadı.... Organ nakillerinin devamı geldi. Astana Anne ve Çocuk Sağlığı Hastanesi'nde başarılı operasyonlara yenileri eklendi. Sonrasında Prof. Dr. Haberal Türk Dünyası Transplantasyon Derneği'ni kurdu...

"2015 YILINDA DA İLK KONGRESİNİ ASTANA'DA DÜZENLEDİK. 22 ÜLKENİN, ORGAN NAKLİNDE ÖNCÜ İSİMLERİNİ BULUŞTURDUM.
2016 YILINDA DA 2. KONGREYİ BAKÜ'DE DÜZENLEDİK. BURAYA DA 400'DEN FAZLA KİŞİ KATILDI.
2017'DE DE 3'ÜNCÜSÜNÜ DE ANKARADA DÜZENLEDİK. BU YILKİ KONGREYİ DE TAŞKENT'TE YAPACAĞIM.
DÜNYA ORGAN NAKLİ DERNEĞİ BAŞKANI OLARAK, DÜNYADAKİ TÜM ORGAN NAKLİ FAALİYETLERİ BENİM YÖNETİMİMDE. BU TÜRK VE MÜSLÜMAN DÜNYASINDA BİR İLK. TÜM DÜNYAYA TAŞKENT'TE YAPACAĞIM KONGREYİ DUYURDUM. SİZİ DE DAVET EDİYORUM, LÜTFEN GELİN.
- NE ZAMAN?
- 10-11 EKİM."

Bakan Birtanov, Özbekistan ile Kazakistan arasındaki işbirliği açısından da bu kongrenin önemli olduğunu vurguladı....

HOCA:" DAHA DA ÖNEMLİSİ, GEÇEN YIL NİSAN'DA, TAŞKENT'E ÇOCUKLARDA VE EŞLER ARASI TRANSPLANTASYON İÇİN DAVET EDİLDİM. MAYIS AYINDA GİTTİĞİMDE DE 2 GÜNDE 12 ORGAN NAKLİ GERÇEKLEŞTİRDİM.
BU PAZARTESİ'DE TAŞKENT'E DAVETLİ OLARAK GİDİYORUM. BAŞBAKAN VE BAKAN ÖZELLİKLE BU KONUDA BENİMLE GÖRÜŞMEK İSTEDİ. "

Görüşmede, Başkent Üniversitesi ile işbirliği projeleri ele alındı... Görüş alışverişinde bulunuldu...

Yemeğin sonunda Prof. Dr. Mehmet Haberal, Sağlık Bakanı Birtanvo'a, Başkent Üniversitesi'ni simgeleyen ve kendi özel üretimi olan hediyeler verdi.

BAKAN: "
- BİR DAHA Kİ SEFERE ÜNİVERSİTEYE'DE GELİRİM….
- TABİKİ. BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ TAŞIMACILIK VE BANKACILIK DIŞINDA HERŞEYİ KENDİSİ YAPAR. "

Kazakistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Yelzhan Birtanov, Prof. Dr. Haberal'a teşekkür etti... İşbirliğinin devamını temenni etti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz