ABD, İdlib'de yükselen gerilimden Rusya'yı sorumlu tuttu

ABD, İdlib'de yükselen gerilimden Rusya'yı sorumlu tuttu

Müttefiki, terör örgütü PYD/PKK ile Suriye'de IŞİD'e yönelik operasyonlarını sürdüren Amerika Birleşik Devletleri, Rusya'yı hedef aldı. Washington, Türkiye'nin devriye görevini sürdürdüğü İdlib'de artan gerilimden, Moskova ile Şam'ı sorumlu tuttu. Avrupa Birliği öcülüğündeki sivil toplum kuruluşları ise Suriyeli mülteciler için 7 milyar dolar toplanması için harekete geçti.


Suriye'de yeniden yükselen silah seslerine, siyasi gerilim de eklendi.

Amerika Birleşik Devletleri, son gerilimi azaltma bölgesi İdlib'de artan çatışmalardan, Rusya ve rejimi sorumlu tuttu.

Hava ve topçu saldırıları gerçekleştiren Moskova ve Şam'ın, şiddeti arttırdığını belirten Washington, yaşananları "derin endişe ile izlediklerini duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcülerinden Robert Palladino, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 17 Eylül 2018'de Soçi'de vardığı uzlaşıya dikkati çekti.

Terör örgütü PYD/PKK'nın, müttefiki Washington'ın çekilme süreci ile birlikte başlattığı IŞİD'e yönelik son operasyon da sürüyor.

IŞİD'in kontrolündeki son yerleşim yeri olan Baguz'da BİN 300 kişi teslim oldu.

Son 2 haftada 20 binden fazla kişinin teslim olduğunu açıklayan örgüt, yerleşimden tahliye edilen siviller nedeni ile harekatını birkaç kere ertelemişti.

8 yılı aşkın süredir devam eden savaştan kaçan Suriyeliler için ise Avrupa Birliği devreye girdi.

Brüksel, sivil toplum örgütleri ile birlikte, mülteciler için 7 milyar dolar toplanması taahhüdünde bulundu.

Ancak Birleşmiş Milletler, söz konusu yardımın, gerekli miktarın biraz gerisinde olduğunu belirtti. Bu kapsamda Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için de 2019 yılında Ankara'ya 1,5 milyar Avro mali yardımda bulunulacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz