Yeni Zelanda'da kanlı cuma

Yeni Zelanda'da kanlı cuma

49 can kaybı ve 40 yaralı... Dünya, Yeni Zelanda'daki, çifte cami baskını ile sarsıldı; Müslümanlar, Cuma namazı sırasında hedef alındı... Üstelik, 5 ayrı silah kullanan saldırgan, katliamı, canlı yayında saniye saniye yayınladı... 4 kişinin gözaltına alındığı faciada 3 Türk vatandaşı da yaralandı...

Yeni Zelanda, son yılların en kanlı nefret saldırısına sahne oldu...

Christchurch kasabasında 2 camiye, tam Cuma namazı sırasında silahlı baskın düzenlendi. 49 kişinin yaşamını yitirdiği katliamdan 40 kişi de yaralandı...

200 kişinin ibadet ettiği Hagley Park bölgesindeki Al Noor Cami'ndeki vahşet anları, saldırgan tarafından canlı yayın ile saniye saniye görüntülendi.

28 yaşındaki İskoç asıllı Avustralya doğumlu Brenton Tarrant, 5 ayrı silah kullandığı baskında, girdiği camide ölüm yağdırdı.

Dışarı çıkışında, çevredekileri de katleden saldırgan, sonrasında ise hiç bir şey olmamış gibi aracına binerek olay yerinden uzaklaştı.

Olay sonrası sosyal medyadan canlı yayına devam eden saldırgan, kiliseden dönüştürülmesi nedeni ile Al Noor ve Linwood camilerini seçtiğini söyledi.

Polis tarafından aracı durdurularak yakalanan Tarrant'ın, silah ve ekipmanlarını olay öncesinde sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı ortaya çıktı.

Silahların üzerine Müslümanlara yönelik saldırılar gerçekleştirenlerin isimlerini yazan saldırgan, kendine rol modeli olarak, 2011 yılında Norveç'te 77 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik'i örnek almış...

Lanetlediği saldırı karşısında "dehşete düştüğü"nü söyleyen Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, 4 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

"Ülkenin en karanlık günlerinden biri" ifadelerini kulanan Başbakan Ardern, "Bu saldırı değerlerimizi değiştirmez" dedi.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, şüphelilerden 1'nin vatandaşları olduğunu duyurdu. Bu kişinin, "aşırı sağ görüşlü bir terörist" olarak tanındığını vurguladı.

Katliamı 2 yıl önce planlayan Tarrant'ın 74 sayfalık bir manifesto yayınladığı belirlendi.

Söz konusu manifestoda Türkler de, "Boğaz'ın Batı yakasında bir yerde yaşamayı denerseniz ve Avrupa'ya gelirseniz sizi öldüreceğiz" sözleri ile tehdit edilmiş...

Metinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan hedef gösteriliyor.

Ülke genelinde güvenlik seviyesinin üst düzeye çıkarılmasına neden olan saldırıda yaralananlar arasında Türk vatandaşları da bulunuyor...

Dünyayı sarsan kanlı baskına tüm ülkelerden peş peşe tepki yağdı.

Birleşmiş Milletler, Yeni Zelanda'daki iki camiye yapılan saldırının İslamofobik, terörist ve ırkçı bir saldırı olduğunu bildirdi.

Yeni Zelanda'ya başsağlığı dileyen Avrupa Birliği, ibadethanelere yapılan saldırılar herkese yapılmış sayılır dedi.

NATO adına konuşan Genel Sekreter Jens Stoltenberg, "korkunç" olarak nitelediği saldırıları şiddetle kınadı.

İngiltere Başbakanı Theresa May de benzer bir açıklama ile taziyelerini sundu.

Kurbanların, anlamsız bir şekilde öldürüldüğünü vurgulayan Amerikan Başkanı Donald Trump, Yeni Zelanda halkı ile dayanışma mesajı verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Almanya Başbakanı Angela Merkel de lanetledikleri saldırıdaki kayıplar için yas tutuklarını dile getirdi.

Putin, "iğrençlik ve acımasızlık" ile şoka uğradığını belirtirken; "Merkel teröre karşı, yan yana duruyoruz" ifadesini kullandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz