İnternette "sponsorlu reklam" tuzağı

İnternette "sponsorlu reklam" tuzağı

İnternet kullanıcıları dikkat !... Dolandırıcılar yeni bir yöntem geliştirdi; adı, "sponsorlu reklamlar"... Bu yolla kullanıcıyı sahte sitelere yönlendiren sahtekarlar, tüketicinin bankacılık şifrelerini ele geçirip hesaplarını boşaltıyor.

İnternet ortamı, dolandırıcıların iştahını kabartmaya devam ediyor. Yeni tuzaklarla tüketici yine hedefte...

Tedbirli davrananlar olsa da, aldanan da çok. Peki yöntem nasıl işliyor? İlk önce sosyal medyada bir firmanın ismini kullanarak çok takipçili ya da eski tarihte açılmış kullanıcı hesaplarını ele geçiriyorlar.

"HERHANGİ BİR BANKA İSMİYLE YA DA DEVLET KURULUŞUNUN İSMİNİ KULLANARAK ÇEKİLİŞ PROMOSYON VAADİYLE Bİ LİNKE TIKLANMANIZ TALEP EDİLİYOR. ONA TIKLARSANIZ BİLGİSAYARINZDAKİ TELEFONUNUZDAKİ BAZI ŞİFRELER ONLARIN ELİNE GEÇİYOR. SİZ YÖNLENDİRİLDİĞİNİZ SİTEYİ BANKA YA DA DEVLET KURUMU SANIRKEN BİR DE BAKIYOSUNUZ ASLINDA SAHTE BİR SİTEYE GİRMİŞ OLUYORSUNUZ VE ARZU EDİLEN BİLGİLERLE SİZİNLE İLGİLİ BİLGİLERİ ELDE ETMİŞ OLUYORLAR SOSYAL MEDYA HESABINIZI ELE GEÇİRİYORLAR BU SEFER AYNI YÖNTEMİ SİZİN HESABINIZI KULLANARAK DEVAM EDİYORLAR."

Sponsorlu reklam vermek için eski tarihte açılmış hesaba ihtiyaç duyan sahtekarlar, böylece ilk adımı tamamlıyor. Ardından bu hesapların isimlerini ve logolarını değiştirip, reklamlarla avlarını arıyorlar.

"BU LİNKLERE TIKLARKEN BİR KERE DEĞİL 100 KERE DÜŞÜNMEMİZ LAZIM. YÖNLENDİRDİĞİ SİTE BÜYÜK İHTİMAL DOLANDIRICI SİTESİ. BİLGİ GİRMESENİZ BİLE ŞİFRELERİNİZ ELE GEÇİREBİLİR 5.00 BANKANIN SİTESİNDE ARA YÜZ AYNI OLUYOR. TEK BİR HARF DEĞİŞİKLİĞİNE DİKKAT ETMESSİENİZ DOLANDIRICININ SİTESİNDE DOLAŞMIŞ OLUYORUZ."

Üstelik dolandırıcıların bu oyununa sosya medya platformları ve gsm operatörleri de seyirci...

"İŞİN KAYNAĞININ YAYIN AŞAMASINDA KESİLMESİ LAZIM. BU SADECE SOSYAL MEDYAYI İDARE EDENLERİN DEĞİL BİZİM YERLİ GSM OPERATÖRLETİNİN DE DENETİM YAPMASI LAZIM AMA PARA KAZANDIKLARI İÇİN ÜZERİNDE DURMUYORLAR. SOSYAL MEDYA ZARARLARIYLA İLGİLİ HUKUKİ ZEMİNİN OLUŞTURULMASI LAZIM."

Bu durumda iş vatandaşa düşüyor. Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Bülent Deniz, "web sitelerinde sertfika ve adrese dikkat edin" diyor.

"BİZDEN KREDİ KART BİLGİSİ İSTİYORSA GÜVENLİK SERTFİKA OLMASI LAZIM. VE BUNA DAİR Bİ İKON OLMALI"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz