Merkel: Türkiye'ye yeterince mülteci gönderilmiyor

Merkel: Türkiye'ye yeterince mülteci gönderilmiyor

Brüksel ile Ankara arasında imzalanan mülteci anlaşması, Avrupa Birliği'nin önde gelen ülkesi Almanya'yı tatmin etmedi. Geri kabule ilişkin sorun olduğunu öne süren Başbakan Merkel, planın daha kararlı uygulanmasını istedi. Merkel'e göre, Türkiye'ye yeterince mülteci gönderilmiyor.


Ne Türkiye, ne de Avrupa Birliği imzalanan mülteci anlaşmasından memnun...

Ankara'nın, 3 milyar Avroluk yardım paketini beklediği Brüksel'e bir eleştiri de birliğin öncü ülkesi Almanya'dan geldi. Başbakan Angela Merkel, uzlaşının kararlı bir şekilde uygulanması çağrısı yaparak Türkiye'ye geri gönderilen mülteci sayısının artması gerektiğini söyledi.

Atina ziyaretinde mevkidaşı Aleksis Çipras ile görüşen Merkel, Yunan adalarında bulunan mülteci kamplarındaki durumun iyileştirilmesi çağrısında da bulundu.

Anlaşma, Türkiye'den Yunanistan'a yasadışı yollarla geçen her sığınmacıya karşılık bir sığınmacının geri gönderilmesini içeriyor. Sistemin işleyişi için sığınmacının Atina'ya yaptığı iltica başvurusunun sonuçlandırılması ve olumsuz yanıt verilmesi gerekiyor. İşlemlerin uzun sürmesi nedeniyle de kamplardaki binlerce sığınmacı son derece zor koşullar altında yaşam mücadelesi veriyor.


Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz