Venezuela'da 2. Maduro dönemi

Venezuela'da 2. Maduro dönemi

Venezuela'da, Nicolas Maduro, tartışmalar ve protestolar eşliğinde 2'nci dönemine resmen başladı... 20 Mayıs'taki devlet başkanlığı seçimini kazanan Maduro, Başkent Caracas'taki Yüksek Adalet Mahkemesi'nde yapılan törenle yemin etti. Paraguay ise Venezuela ile diplomatik ilişkilerini sonlandırdı. Caracas'ta bulunan büyükelçilik de, bu karar kapsamında kapatılacak.


Venezuela'da, 2'nci Maduro dönemi başladı.

20 Mayıs'ta düzenlenen devlet başkanlığı seçimini kazanan Nicolas Maduro, Başkent Caracas'taki Yüksek Adalet Mahkemesi'nde düzenlenen törende yemin etti.

Maduro, törene eşi Cilia Flores ile geldi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın Türkiye'yi temsil ettiği törene, 90'dan fazla ülkenin üst düzey temsilcileri katıldı.

Maduro, Mahkeme Başkanı Maikel Moreno'nun karşısında yemin ederek mazbatayı teslim aldı ve 2025 yılına kadar sürecek görevine resmen başlamış oldu.

Aynı saatlerde, Kolombiya'da da bir grup muhalif, Maduro'yu protesto etti.

Bogota'daki Venezuela Konsolosluğu'nun bulunduğu caddede toplanan göstericiler, ülkelerinin bayrağının yanı sıra Maduro karşıtı pankartlar taşıdı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin baskıyı arttırdığı ülke ile Paraguay da ilişkilerini kesti.

Devlet Başkanı Mario Abdo Benitez, Başkent Caracas’taki büyükelçiliğin kapatılacağını açıkladı.

Asuncion yönetiminin adımına benzer bir şekilde Lima grubunu oluşturan 13 ülke de, Maduro yönetimini tanımama kararı almıştı. Venezuela Devlet Başkanı ise kararın 'küstah ve kukla hükümetlerin emir metinlerine' benzediğini dile getirmişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz