"Çocuklarda böbrek nakli kursu" Adana'da yapıldı

"Çocuklarda böbrek nakli kursu" Adana'da yapıldı

Çocuk Nefroloji Derneği'nin düzenlediği Çocuklarda Böbrek Nakli Kursu Adana'da başladı. Ev sahibi; Başkent Üniversitesi.... Açılışın ilk konu başlığı; "Türkiye'de Böbrek Nakli..." Özel konuşmacı ise; Türkiye'de ilk başarılı böbrek naklini gerçekleştiren, sadece Türkiye'de değil, bölgede ve dünyada bir çok ilkin altına imza atan Başkent Üniversitesi Kurucusu, Dünya Organ Nakli Denreği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal'dı.

Çocuk Nefroloji Derneği'nce düzenlenen "Çocuklarda Böbrek Nakli Kursu" nun adresi; Adana.

Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi Kışla Sağlık Yerleşkesi'nde gerçekleştirilen toplantıya Türkiye'nin dört bir yanından çocuk nefroloji uzmanları katıldı.

Konu böbrek nakli; ev sahibi Başkent Üniversitesi olunca; kursun onur konuğu da; organ naklinde öncü bilim insanı Başkent Üniversitesi Kurucusu, Dünya Organ nakli derneği başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal'dı....

İlgiyle karşılandı Haberal... Toplantı öncesinde, bir dönem birlikte çalıştığı dostlarıyla buluşmanın mutluluğunu yaşadı...

Prof.Dr. Haberal, staj amacıyla Adana'da bulunan Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi bölümü öğrencileriyle de sohbet etti, önerilerde bulundu....

BURADA YOK YOK SİZDE HER TÜRLÜ ŞEYİ GÖRÜYORSUNUZ HİÇ BİR MAZERETİNİZ OLMAZ NE İSTERSENİZ HEPSİ VAR. İŞTE BAKIN TELEVİZYON BİLE VAR HEPSİ VAR. ÖĞRENMEK İÇİN HER ŞEYİNİZ VAR. DOLAYISIYLA BURADA YETİŞECEKSİNİZ DÜNYANIN NERESİNE GİDERSENİZ GİDİN BİZ BAŞKENTTEN GELİYORUZ DEDİĞİNİZ ZAMAN HEMEN KAPILAR SİZE AÇILACAK. BEN BÜTÜN ÖĞRENCİLERİME DE SÖYLÜYORUM USTA OLMAK İSTİYORSANIZ ÇOK İYİ ÇIRAK OLMANIZ LAZIM. MUTLAKA ÇOK HASTA GÖRECEKSİNİZ VE ÇOK ÇALIŞACAKSINIZ ÖRNEĞİN ACİLE GİDECEKSİNİZ ACİLDE ÇOK ÇALIŞACAKSINIZ. ÇÜNKÜ ORAYA HER TÜRLÜ HASTA GELİYOR. ANADOLUYA GİDECEKSİNİZ KARŞILACAĞINIZ ÇOK ŞEYLER VAR. BURADA ÖĞRENECEKLERİNİZİN HEPSİNİ RAHATLIKLA DÜNYANIN HER TARAFINDA UYGULAYABİLİR DURUMDASINIZ. DOLAYISIYLA BİZDEKİ ÖĞRENCİLER SİZLERİN ŞANSI HAKİKATEN SİZ İSTEDİĞİNİZ KADAR HASTA GÖREBİLİRSİNİZ. İSTEDİĞİNİZ KADAR ARAŞTIRMA YAPABİLRSİNİZ. ARAŞTIRMA ÇOK ÖNEMLİ HERHALDE SİZE ARAŞTIRMA YAPTIRDILAR

Başkent Üniversitesi'nde Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı'nda eğitimini tamamlayan Kenyalı Dr. Abdurrahman SAKULEN HARGURA da memleketine dönmeden önce Prof. Dr. Haberal'a teşekkür etti.

AMA BAK ŞİMDİ GİDECEKSİN BURADA ÖĞRENDİKLERİNİ DE ORADA YAPACAKSIN EĞER SANA ENGEL ÇIKARIRLARSA HEMEN BURAYA GELECEKSİN BURADAN BERABER GİDECEĞİZ TAMAM MI BUNU YAPARIM BEN SENİN YÖNETİCİLERİNE DERİMKİ BAKIN EFENDİM BU DOKTORU BİZ YETİŞTİRDİK TAMAM MI DOLAYISIYLA SENİNLE BERABER AMELİYATA GİRERİM SANA AMELİYAT YAPTIRIRIM ORADA ÇÜNKÜ BEN BİLİYORUM O ÜLKELERİ BAŞKA TÜRLÜ OLMAZ. İNANACAK SİZE YAPTIKLARINIZA ŞİMDİ BEN NASIL BU İŞLERİ YAPTIM ONU ANLATACAM.

Toplantının açış konuşmasını Prof. Dr. Aytül Noyan yaptı. Hekimlerden beklentilerin çok olduğuna dikkati çekti.

Prof. Dr. Aytül Noyan-Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Nefrolojisi Uzmanı
- ÇOK AZ İNSANIN GÖREVİNİ LAYIKIYLA YAPTIĞI BİR ÜLKEDE BİZ HEKİMLER SİYASİLERİN VE VATANDAŞLARIN BEKLENTİSİ ÇOK FAZLA SAĞLIK SİSTEMİNDEKİ BÜYÜK ÖLÇEKTEKİ SORUNLARIN GÜNAH KEÇİSİ OLARAK MAALESEF BİZLER HEDEF GÖSTERİLİYORUZ. ANCAK HER TÜRLÜ AHVAL VE ŞERAYET İÇİNDE DAHİ VAZİFEMİZ HASTALARIMIZ İÇİN EN İYİSİNİ YAPMAKTIR. BU AMAÇLA BİLİME ULAŞMAYA VE BU BİLİMİN HASTALARIMIZIN HİZMETİNE SUNMAYA GAYRET ETMELİYİZ.

Çocuk Nefroloji Derneği Başkanı Ruhan Düşünsel de,toplantıyı nesillerin buluşması olarak değerlendirdi.

Ruhan Düşünsel- Çocuk Nefroloji Derneği Başkanı
- ÇÜNKÜ ÇOCUK NEFROLOJİSİNİN BÜTÜN DUAYEN HOCALARI ARAMIZDA TRANSPLANTASYONUN BAŞLATICISI HOCAMIZ BURADA VE GENÇ MESLEKTAŞLARIMIZ BURADA ASLINDA BU BİR KURS KURSDA SADECE GENÇLER VAR AMA BENİM BURADAKİ HEDEFİM ŞUYDU TÜM DÜNYANIN TANIDIĞI HOCAMIZI BİZLER BENDE HACETTEPE KÖKENLİ OLDUĞUM İÇİN HOCAMIZ BİLİYORUM AMA GENÇ NESLİNDE BİLMESİ TANIŞMASI İÇİN HEM KENDİ ÇOCUK NEFROLOJİSİNİ ONLARI ZAMAN ZAMAN GÖRÜYORLAR KONGRELERDE HEMDE TRANSPLANTI BAŞLATAN VE ŞUANDA DERNEĞİN BAŞKANI OLAN HOCAMIZI BİRDE KENDİNDEN DİNLESİNLER DİYE BİR ARAYA GETİRDİK. YANİ BEN BUNU ASLINDA NESİLLERİN BULUŞMASI DİYORUM. ONUN İÇİN ÇOK MUTLUYUM.

Düşünsel, konuşmasının ardından Prof.Dr. Haberal'a günü anısına teşekkür plaketi takdim etti.

Oturumun başkanlığını Prof.Dr.Enver Hasanoğlu ve Prof.Dr.Ayfer Gün Güven yaptı.

Enver Hasanoğlu
- BİLİYORSUNUZ BEN ÖZELLİKLE KONUŞMACI TAKDİM EDERKEN ÖNÜNE BİR KAĞIT KOYARLAR BEN BUNU ÇOK KISA GEÇEBİLİRİM HABERAL DER BİTER HERKES TANIYOR. AMA ÖYLE DEĞİL SAYIN HABERAL'LA SİZ İŞTE KURUCU REKTÖR DİYORSUNUZ SAYIN REKTÖRÜM DİYORSUNUZ HOCAM DİYORSUNUZ BENİM İÇİN MEHMET ABİYDİ. ÇÜNKÜ BİZİM HUKUKUMUZ 1970LERE DAYANIR.BEN OZAMAN ÇİÇEĞİ BURNUNDAKİ ÖĞRETİM GÖREVLİSİYDİM 70Lİ YILLARDA İŞTE DEMİN RUHANIN SÖYLEDİĞİ GİBİ İLK TRANSPLANTI BİZİM VAKAYDI BAHTİYAR ÇALIŞKAN KASIM AYI OLSA GEREK AYFER BENDEN 2 SENE KIDEMLİYDİ OZAMANLAR İŞTE MEHMET ABİYLE AİLEYİ İKNA ETTİLER VE OZAMAN O KÖTÜ ŞARTLARDA TRANSPLANTASYON BAŞLADI.

Prof. Dr.Ayfer Gün Güven
- İNŞALLAH HABERALIN SEFASI SİZLERLE BİRLİKTE OLMAKTIR BEN ÇÜNKÜ YAŞAMINDA ENVER BEYİN DE DEDİĞİ GİBİ 70LERDEN BERİ BİLİYORUM HİÇ SEFA SÜRDÜĞÜNÜ GÖRMEDİM SAYIN HABERALIN DEVAMLI KOŞTURUR AMA SEFA NEDİR DERSEK GÖNÜL SEFASI

Ve Prof. Dr. Mehmet Haberal çıktı kürsüye....

Türkiye'de 3 Kasım 1975'de başlayan organ nakli sürecinde en büyük destekçisi; Prof. İhsan Doğramacı'yı da andı.

Prof. Dr. Haberal, çıkmasına öncülük ettiği organ nakli yasasının önemine dikkati çekti.

Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın rat ve domuzlar üzerine yaptığı bilimsel çalışmaları da, katılımcılar tarafından ilgiyle dinlendi.

Prof. Dr. Haberal, her fırsatta dile getirdiği organ bağışı çağrısını yineledi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz