Adalet Bakanı Gül Uluslararası İnsan Hakları Sempozyumu'na katıldı

Adalet Bakanı Gül Uluslararası İnsan Hakları Sempozyumu'na katıldı

Uluslararası İnsan Hakları Sempozyumu'nda konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, terörle mücadeleye vurgu yaptı...Gül iade taleplerine ilişkin ise "mahkeme kararlarına rağmen, hukukun merkezi olduğunu söyleyen ülkelerden karşılık göremiyoruz" dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu tarafından düzenlenen Uluslararası İnsan Hakları Sempozyumu'na katıldı...Burada yaptığı konuşmada Türkiyenin terörle mücadelesine dikkati çeken Bakan, bazı ülkelerin ise terörle mücadeleyi siyasi ve kategorik şekilde yaptığını söyledi.

"TÜRKİYE FETÖ, PKK, DEAŞ BAŞTA OLMAK ÜZERE BÜTÜN TERÖR ÖRGÜTLERİYLE HUKUK ÇERÇEVESİNDE MÜCADELESİNİ YAPMAKTADIR. BU KONUDA MAALESEF BAZI ÜLKELERİN 'BU TERÖR ÖRGÜTÜ BENİM İŞİME YARAR, BU TERÖR ÖRGÜTÜ BENİM İŞİME YARAMAZ' ŞEKLİNDE TERÖR ÖRGÜTÜYLE MÜCADELESİNİ SİYASİ VE KATEGORİK ŞEKİLDE YAPTIĞINI ÜZÜLEREK GÖRMEKTEYİZ."

Bakan Gül, iade taleplerine ilişkinse "mahkeme kararlarına rağmen hukukun, insan haklarının merkezi olduğunu söyleyen ülkelerden taleplerin karşılığını göremiyoruz" dedi.

"BUGÜN DÜNYANIN BİR ÇOK YERİNDE MAHKEME KARARINA RAĞMEN TERÖR ÖRGÜTLERİNİ TÜRKİYE'NİN TALEBİNE RAĞMEN, MAHKEME KARARINI YOK SAYAN BİR ANLAYIŞ ASLA HUKUKİ BİR TAVIR DEĞİLDİR. BUGÜN BİR ALGI OPERASYONUYLA BU KADAR ŞEY SÖYLENEN TÜRKİYE, HİÇBİR ZAMAN ULUSLARARASI HUKUKUN VE MAHKEME KARARLARININ, İADE TALEPLERİNİN ÜZERİNE YATAN BİR ÜLKE OLMAMIŞTIR. BİR KONUDA SUÇLU VARSA TÜRKİYE ULUSLARARASI HUKUKUN GEREĞİNİ YAPMIŞTIR, İADE ETMİŞTİR. AMA AYNI TAVRI MAALESEF HUKUKUN, İNSAN HAKLARININ MERKEZİ OLDUĞUNU SÖYLEYEN ÜLKELERDEN GÖREMİYORUZ. GÖREMİYORUZ DİYE ELBETTE BİZ HUKUKTAN VAZGEÇECEK DEĞİLİZ. BİZ BU HUKUKUN GEREĞİNİ ISRARLA, TALEPLE YERİNE GETİRECEĞİZ"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz