Sabancı vakfı, 11. Filantropi semineri'ni gerçekleştirdi

Sabancı vakfı, 11. Filantropi semineri'ni gerçekleştirdi

Sabancı Vakfı, 11. Filantropi Semineri'ni gerçekleştirdi...Seminerde engellilerin yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla geliştirilen teknolojiler sergilend

Engellilerin yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla geliştirilen teknolojiler Sabancı Vakfı'nın organizasyonunda sergilendi.

Vakfın 11 yıldır sivil toplum alanındaki gelişmeleri tartışmaya açmak amacıyla düzenlediği Filantropi Seminerlerinin bu yılki teması "Engelsiz Yaşam Teknolojileri"ydi. Seminerin öncesinde ayak parmaklarıyla korno çalan Felix Klieser mini konser verdi.

"SİVİL TOPLUM ALANINDAKİ YAKLAŞIMLARI GÜNDEME GETİRMEK VE TARTIŞMA İMKANI YARATMAK İSTEMİŞTİK."

Seminerde konuşan Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, haklarına erişmede en çok sorun yaşayanlar arasında engelli bireyler olduğunu vurguladı.

"YAŞADIĞIMIZ TEKNOLOJİLER ERİŞİLEBİLİR TOPLUM HAYALİMİZİN UZAK OLMADIĞINI GÖSTERİYOR TEKNOLOJİ BUGÜN GELECEK İÇİN BİZE UMUT VERİYOR. "

Fransız bir firmanın geliştirdiği merdiven çıkan tekerlekli sandalye yoğun ilgi gören çalışmalar arasındaydı. Sandalyenin içindeki akıllı sistem eğimi hesaplayarak ona göre tekerlekleri kaldırıyor ve kauçuk sistem basamakları kavrayarak engelli bireyin güvenli bir şekilde çıkıp inmesini sağlıyor...

Robotel Derneği'nin çocuklar için ücretsiz olarak yaptığı kavrama hareketi yapabilen el protezi de öne çıkan icatlardan oldu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz