Cinayetten Veliaht Prens'i sorumlu tutan” tasarı ABD senatosunda

Cinayetten Veliaht Prens'i sorumlu tutan” tasarı ABD senatosunda

ABD'de bir grup senatör, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin, Suudi Veliaht Prens Selman'ın sorumlu tutulmasını öngören tasarıyı Senatoya sundu...Tasarı kabul edilirse, cinayetin Selman ile ilişkili olduğu, resmen kayıtlara geçirilmiş olacak.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti gündemdeki yerini koruyor

ABD'de bir grup senatör, Suudi Veliaht Prens Selman'ın Cemal Kaşıkçı cinayetinden sorumlu tutulmasını öngören tasarıyı Senatoya sundu.

Selman'ın Kaşıkçı cinayetinin suç ortağı olduğundan "yüksek derecede emin" olunduğu ve cinayeti işleyen güvenlik timini kontrol ettiği belirtilen tasarıda, "Bu durum, bu iğrenç işi yürütme planının başında Veliaht Prens'in olduğunu gösterir." ifadesi kullanıldı.

Senatör Lindsey Graham, açıklamasında, ABD'de oturum izni bulunan Kaşıkçı'nın 3 çocuğunun da Amerikan vatandaşı olduğuna dikkati çekerek, "ABD'nin vahşi Kaşıkçı cinayeti hakkında net bir açıklama yapmasının, ulusal güvenlik çıkarları için hayati önem taşıdığına inanıyorum." dedi.

Tasarıya imza atan senatörlerden Marco Rubio ise Selman'ın Kaşıkçı cinayetini bildiğine yönelik hiç bir şüpheye yer olmadığını, aksine buna göz yumduğunu ve yöneterek katıldığını belirtti.

Sunulan tasarıda ayrıca, Başkan Donald Trump'a ve uluslararası topluma, Yemen'deki insani kriz, Katar'ın ablukaya alınması ve diğer muhaliflere uygulanan baskıdan dolayı da Veliaht Prens Selman'ın sorumlu tutulması çağrısı yapıldı.

Tasarı kabul edilirse, cinayetin Selman ile ilişkili olduğu, ABD'de resmen kayıtlara geçirilmiş olacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz