Eski hakim Şengün "tanık" olarak dinlendi

Eski hakim Şengün "tanık" olarak dinlendi

Ergenekon kumpas Davası'na bakan 7 hakim ve savcının yargılandığı davada, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin ilk başkanı Köksal Şengün tanık olarak dinlendi... Emekli Hakim Şengün'ün yapılan 'kumpası' anlattığı duruşmayı mağdurlardan eski milletvekili Dursun Çiçek de izledi.

Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Ergenekon adı verilen kumpas davaya ilk dönemde bakan eski 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin eski başkanı Köksal Şengün tanık olarak ifade verdi.

Şengün, söz konusu davanın açılmasından sonra Temmuz 2011'e kadar 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olarak görev yaptığını belirtti.

Emekli hakim Şengün; o dönemde hakimler Hasan Hüseyin Özese, Sedat Sami Haşıloğlu, Hüsnü Çalmuk ile Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın'la çalıştığını anlattı...

Adı geçen hakimlerle tutukluluk durumlarının değerlendirilmesinde tartışmalar yaşadığını anlatan Şengün, sözlerini ''Üye hakimler tahliye veya tutukluluk durumunun devamı konusunda görüşlerini bildirir durumdaydılar. Bence o görüşler doğru değildi. Dosya kapsamına göre bu insanların tahliye olması gerekirken devam yönünde oy kullandılar. Bu da bana yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu hissettiriyordu'' diye sürdürdü.

Şengün, kumpasın temel dayanağı olan sözde TÜBİTAK raporları için de şunları söyledi:
"Dosyanın içinde delil olarak gösterilen CD, Flash bellek gibi delilleri biz TÜBİTAK'a gönderiyorduk. TÜBİTAK'tan gelen raporların ve belgelerin bana gösterilmediğini saklandığını düşünüyorum. Daha sonradan bu belgeler kalemde elimizin altından çıktı. Ben bu belgeleri hiçbir zaman görmedim. Belgeler çıktığı zaman görevden ayrılmıştım."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz