DNA ve barkod uygulama zorunluluğu gübrede maliyeti arttırdı

DNA ve barkod uygulama zorunluluğu gübrede maliyeti arttırdı

Hükümetin el yapımı patlayıcılarda kullanıldığı gerekçesiyle, tüm gübrelere getirdiği DNA ve barkod uygulama zorunluluğunun faturası çiftçiye çıktı...Döviz kurlarındaki yükseliş, uygulamanın maliyetiyle birleşince, son 1 yılda fiyatlar yüzde 100 arttı...

Hükümetin el yapımı patlayıcılarda kullanıldığı gerekçesiyle tüm gübrelere getirdiği DNA, yani biyoteknolojik kimlik, ve barkod uygulama zorunluluğu çiftçinin maliyetini arttırdı.

"PATLAYICI YANICI BOMBA İMALATINDA KULLANILAN GÜBRELERİN TAKİBİ İLE BAŞLAYAN SÜREÇ BU ÖZELLİKLERİ TAŞIMAYAN GÜBRELERE DE YAYILMAK SURETİYLE ÇİFTÇİNİN KULLANDIĞI GÜBRE MALİYETİNİN YUKARI ÇIKMASINA NEDEN OLDU.0102 İÇERDEKİ ÜRETİMİ DAHA ZORA SOKACAK MALİYETİ YUKARI ÇIKACAK, TÜKETİCİNİN GIDAYA ULAŞIMINI ZORLAŞTIRACAK BİR UYGULAMA."

Döviz kurlarındaki yükselişe, uygulamanın maliyeti de eklenince, gübre fiyatları son 1 yılda yüzde 100 arttı

"ZATEN SİSTEM TAKİP ALTINDA. ÜRETİCİDEN BU KONUDA YETKİ BELGE ALMIŞ BAYİLER ÜZERİNDEN ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİNE KAYITLI ÇİFTÇİLERE GÜBRE VERİLİYOR VE HER AŞAMASI TAKİP, KAYIT ALTINDA; KAREKOD DNA OLMASA DAHİ.
SEKTÖRDE GÜBRE ÜRETİCİLERİNDE TON BAŞINA 70 80 LİRA CİVARI EK MALİYET GETİRDİ, DÖVİZE İTHALATA BAĞLI SEKTÖRDE DÖVİZİN ARTIŞI İLE BİRLİKTE ÇOK HIZLI ARTIŞ VAR. 0112 SON 1 YILDA GÜBRE FİYATLARI YÜZDE 100 SON 3 AYDA YÜZDE 30 ARTIŞ GÖSTERDİ"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli gübre desteğinin kilo başına 4 liradan 8 liraya çıkarıldığını duyurmuştu. Ancak, uzmanlar yapılan bu artışın da çözüm olmayacağı görüşünde...

"2012 YILINDA 5 LİRA OLAN GÜBRE DESTEĞİ 2017 'DE 4 LİRA İSE, 2015'TE 6,6 KURUŞ DESTEK 2017'DE 4 LİRA İSE BUNU DÜŞÜNMEK LAZIM ZİRA 8 LİRALIK DESTEK 2015'E GÖRE YÜZDE 21 ARTIŞ GETİRMİŞTİR HALBUKİ GÜBRE YÜZDE 100 PAHALANMIŞTIR.
8 LİRAYA ARTIŞ TARIMSAL ÜRETİMİN ARTMASI VE VERİMLİLİĞE YANSIMASI KONUSUNDA ETKİ EDECEK BİR ARTIŞ DEĞİLDİR."

Ziraat mühendisleri odası istanbul şube başkanı Ahmet Atalık'a göre, çiftçi örgütlenerek, kooperatifler üzerinden alım yaparsa, hem kontrollü gübre kullanımı sağlanır; hem de tarımsal üretim artar.

"ÇİFTÇİNİN ALIM GÜCÜ ARTTIRILIP ÖRGÜTLENMESİ SAĞLANDIĞI ANDA GÜBRE KONUSUNUN UZMANI ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ÜZERİNDEN YAPILACAK UYGULAMALAR TARIMSAL ÜRETİMİ DE ARTTIRIR KONTROLLÜ BİR GÜBRE KULLANIMI SAĞLANMIŞ OLUR. "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz