"50 kişilik kaplan takımından bir grup öldürdü" iddiası

"50 kişilik kaplan takımından bir grup öldürdü" iddiası

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin yeni iddialar var...İngiliz devlet televizyonu BBC'ye göre cinayeti, Suudi Krallığın, muhaliflerini öldürmek için kurduğu, "Kaplan Takımı" adlı ekip işledi...El Cezire televizyonu ise, Suudi konsolosun evinde asit ve özel kimyasal kalıntılar bulunduğunu iddia etti.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin iddialar gelmeye devam ediyor.

İngiltere devlet televizyonu BBC'de yayınlanan belgesele konuşan konuşan kaynaklar, Cemal Kaşıkçı cinayetini 2018 yaz aylarında kurulan 50 kişilik 'Kaplan Takımı' adlı ekipten bir grubun işlediğini öne sürdü.

Sözkonusu ekibin liderliğini prens Selman'ın sağ kolu olarak görülen Suud el Kahtani'nin yaptığı; cinayetten sonra Kahtani'nin de dövülerek öldürüldüğü
iddia edildi

Suudi yönetiminin tanınmış muhaliflerinden Dr. Saad el Fakih, bu ekip için "Rejimin, tutuklayarak ortalığı yaygaraya vermek istemediği muhalifleri öldürmek için görevlendirildiler" dedi.

Ayrıca bu ekibin öldürdüğü tek ismin Kaşıkçı olmadığı; muhalif Suudi gazeteci ve yazar Turki Bin Abdul Aziz Al-Jasser'in de geçtiğimiz hafta gözaltında işkence görüp öldürüldüğü öne sürüldü..

Katar merkezli Al Jazeera televizyonu da tüyler ürperten bir iddiada bulundu. Türkiye'deki başsavcılık kaynaklarına dayandırılan habere göre, yapılan incelemelerde Suudi konsolosun evinde hidroflorik asit ve özel kimyasal kalıntılar bulundu. Bu bulguların, Kaşıkçı'nın vücudunun tamamen yok edildiğini gösterdiği belirtildi.

Bir Amerikan haber sitesi de, Prens Muhammed bin Selman'ın ABD yönetimine yakın bir grup Evanjelist ile Riyad'da görüştüğünü iddia etti.

Haberde yer alan iddiaya göre, Prens Selman toplantıda, Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinde sorumluluğu olanları cezalandıracağını söylerek, ABD'ye hoş görünmeye çalıştı. Evanjelistlerden bu cinayet için dikkatlerini İran'da toplamasını isteyen Prens Selman, tutumları nedeniyle Türkiye, Rusya'yı da eleştirdi.

Uluslararası Yardım Komitesi Başkanı David Miliband da, CNN International için kaleme aldığı makalede, Kaşıkçı'nın öldürülmesi konusunda ABD Kongresi'nin Suudi Arabistan'a uygulanmasını talep ettiği yaptırımların genişletilmesi gerektiğini kaydetti.

ABD Başkanı Donald Trump'tan da olaya ilişkin yeni bir açıklama geldi. Kaşıkçı cinayeti konusunda gelecek hafta Kongre ile görüşeceğini, Türkiye ve Suudi Arabistan’la yakın çalıştığını belirten Trump, "Bu konuda güçlü bir fikir oluşturuyorum." dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ise, düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin Kaşıkçı cinayeti soruşturmasını başarıyla yürüttüğünü söyledi.

Kurtulmuş, cinayetin resmi koruma olmadan işlenemeyeceğini de vurguladı

Talimatı verenin bir an önce açıklanması gerektiğini söyleyen Kurtulmuş, "Hac emniyeti de tehlikede" dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz