İstanbul boğazı'nı yer altından geçecek tünel projesi son aşamada

İstanbul boğazı'nı yer altından geçecek tünel projesi son aşamada

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İstanbul Boğazı'nı yer altından geçecek projede son aşamaya gelindiğini söyledi...Bakan Turhan, tünelin İstanbul ve Sabiha Gökçen Havalimanlarıyla entegre olacağını da duyurdu

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İstanbul'da 11'inci kez düzenlenen TRANSİST İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı'na katıldı.

Burada yaptığı konuşmada ulaşımda yapılan çalışmaları anlatan Bakan Turhan, İstanbul Boğazı'nı yer altından geçecek projede son aşamaya gelindiğini söyledi.

"İSTANBUL BOĞAZI'NI YER ALTINDAN GEÇECEK DEV PROJE ÇALIŞMALARINDA PROJE ÇALIŞMALARIMIZ SON AŞAMAYA GELDİ. BU PROJEYLE DÜNYADA BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ? TEK GEÇİŞTE, TEK TÜNEL HALİNDE, 3 KATLI TÜNEL İNŞA EDECEĞİZ. BU TÜNELLE, BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ İLE FATİH SULTAN MEHMET KÖPRÜSÜNÜN YÜKÜ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALACAK."

İstanbul ve Sabiha Gökçen Havalimanlarına entegre edilecek bu proje kapsamında, 9 farklı ray sistemi olacak.

"GÜNDE 6,5 MİLYON İNSANIN KULLANACAĞI TOPLAM 9 FARKLI RAYLI SİSTEM, EKSPRES METRO İLE BİRBİRİNE BAĞLANACAK. 30 KM UZUNLUĞUNDAKİ İNCİRLİ-GAYRETTEPE-ALTUNİZADE-SÖĞÜTLÜÇEŞME HATTINDA İSE 15 İSTASYON OLACAK. DAHASI BU DEV TÜNEL, GAYRETTEPE-İSTANBUL HAVALİMANI VE ALTUNİZADE-ATAŞEHİR-SABİHA GÖKÇEN HATLARIYLA TAM ENTEGRE OLACAK. BÖYLECE VATANDAŞLARIMIZ, 3 KATLI BÜYÜK İSTANBUL TÜNELİNİ KULLANARAK SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI'NDAN İSTANBUL HAVALİMANINA TREN DEĞİŞTİRMEDEN 1 SAATİN ALTINDA ULAŞABİLECEKLER. ÇALIŞMALARIMIZ TAMAMLANDIĞINDA İSTANBUL'UN TÜM İLÇELERİ METRO İLE BİRBİRİNE BAĞLANMIŞ OLACAK"

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek fuarın resmi açılışı yapıldı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz