Aile bakanlığı'nın "çoklu doğum yardımı programı"

Aile bakanlığı'nın "çoklu doğum yardımı programı"

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ikiz bebeği olan yardıma muhtaç ailelere 2 yıl süre ile aylık 300 lira ödeme yapılacağını açıkladı. Çocukları sokakta çalışmaya zorlayan 510 aileye adli işlem uygulandığını belirten bakan, denetlenen 81 bin iş yerinden 20 bininin kayıt dışı olduğunu bildirdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın yeni projesi ile çoklu doğum yapan ailelere maddi destek sağlanacak.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Meclis'te bakanlığının bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, "çoklu doğum yardımı programı" hakkında bilgi verdi.

"BU PROGRAM İLE İKİZ ÜÇÜC ÇOKLU DOĞUM İLE KARŞILAŞAN İHTİYAÇ SAHİBİ AÜİLELERE YÖNELİK 0 2 YAŞ ARALIĞINDA ÇOCUK BAŞINA AYLMIK 150 LİRA ÖDEME YAPACAĞIZ "

Buna göre ikiz çocuğu olan yardıma muhtaç bir aileye ayda 300 lira ödeme yapılacak. Bakanlığın diğer yardım programı da ağır kronik hastalıkla mücadele eden ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yardımı kapsıyor

"BU YARDIM PROGRAMI KAPSAMINDA AĞIR KRONİK HASTALIĞ INEDENİYLE CİHAZA BAĞLI OLAN HASTALARIN HANELERİN ELEKTRİK BEDELLERİNİN 200 TL'YE KADAR OLAN KISMINA YÖNELİK DESTEKTE BULUNACAĞIZ "

Selçuk, çocukları sokakta çalışmaya zorlayan ailelere ilişkin bakanlığın yaptığı incelemelerin süreceğini, şu ana kadar 510 aileye adli işlem başlatıldığını söyledi.

Bakan, suriyeli sığınmacılara verilen çalışma izni ile ilgili de bilgi verdi.

"GEÇİCİ KORUMA ALTINDA OLAN SURİYELİ MİSAFİRLERİMİZİN ÇALIŞMA HAYATINA DAHİL OLABİLMLERİ İÇİN 2016 YILINDA GEREKLİ DÜZELEMELER YAPILARAK BUGNÜE KADAR TOPLAM 60 BİN 822 ÇALIŞMA İZNİ VERİLMİŞTİR "

Çalışma hayatındaki bir başka sorun da kayıtdışı istihdam... Bakanlığın denetimlerinde ortayla çıkan son rakamlar, tartışma yaratacak türden

"SOSYAL GÜVENLİK KURUMU DENETİM ELEMANLARINCA 81 BİN 869 İŞLERİ 605 BİN 626 ÇALIŞAN DENETLENMİŞ , DENİTİMLER SONUCUNDA 20 BİN 352 KAYITDIŞI İŞYERİNİN OLDUĞU VE 32 BİN 497 ÇALIŞANIN KAYŞITDIŞI İSTİHDAM EDİLDİĞİ TESPİT EDİLMİYŞTİR BU DENİTİMLER KAPSAMINDA 338 MİLYON 305 BİN 98 TL İDARİ PARA CEZASI UYGULANMIŞ SAĞLIK HİZMET SUNUCULARI İSE 1 MİLYAR 410 MİLYON LİRE CEZAİ ŞART ÖNERİLMİŞTİR "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz