Piramitlerin nasıl inşa edildiği aydınlatılabilecek

Piramitlerin nasıl inşa edildiği aydınlatılabilecek

Mısır piramitlerinin sırrını çözebilecek kalıntılara ulaşıldı... Piramitlerin nasıl inşa edildiğini aydınlatabilecek bir rampa sisteminin kalıntıları bulundu. Arkeologların bu keşfi, piramitlerin düşünülenden çok daha hızlı yapılmış olabileceğinin kanıtı olarak değerlendirildi...

Mısır'da antik taş ocağı Hatnub'daki arkeolojik incelemeler sırasında piramitlerin nasıl inşa edildiğini aydınlatabilecek bir rampa sisteminin kalıntıları bulundu.

Büyük Giza Piramidi'nin yapıldığı dönemden kaldığı düşünülen sistemin, dev mermer blokları dik bir rampadan taşımak için kullanılmış olabileceği belirtildi.

İngiliz ve Fransız arkeologların bu keşfi, piramitlerin düşünülenden çok daha hızlı yapılmış olabileceğinin kanıtı olarak değerlendirildi...

Sistem çok sayıda direk çukuru bulunan ve iki yanında merdivenler olan merkezi bir rampadan oluşuyor. Arkeologlara göre bu sistemin varlığı, taş bloklarının sürüklenerek değil, bir makara düzeneğiyle yukarıdan çekilerek taşınmış olabileceğini gösteriyor.

Eylül'de, taş ocağında yazılar incelenirken tesadüfen keşfedilen sistemle ilgili bulguların gelecekte bir bilim dergisinde yayımlanacağı bildirildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz