Kaşıkçı cinayetine dair yeni iddialar

Kaşıkçı cinayetine dair yeni iddialar

ABD istihbaratının tüm dünyada milyonlarca kişinin internet ve telefon kayıtlarını izlediğini ortaya çıkartan Edward Snowden; Kaşıkçı çinayeti hakkında yeni bir iddia ortaya attı. Suudiler, Kaşıkçı'yı takip etmek için İsrailli firmanın casus yazılımı kullanıldığını öne sürdü.

ABD'nin siber casusluk skandalını ortaya çıkartan, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın eski sistem analisti, Edward Snowden İsrailli yazılım firmasına ait bir casus programının, geçen ay İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'yı takip etmek için kullanıldığını iddia etti.

"Suudiler, Kaşıkçı'nın randevu alması nedeniyle konsolosluğa gideceğini elbette biliyordu ama nasıl onun niyetini ve planları bilebiliyorlardı" diye soran Snowden, Kaşıkçı'nın Kanada'da sürgünde olan bir arkadaşının telefonuna casus programların yüklendiğini ileri sürdü.

Arkadaşının telefonuna yüklenen program sayesinde Suudilerin, Kaşıkçı hakkında bilgi topladığı iddiasında bulunan Snowden, "Gerçek şu ki Suudiler, İsrailli şirket tarafından yazılan bir program sayesinde Kaşıkçı'nın birkaç arkadaşını takibe aldı" ifadesini kullandı.

Kanada'daki The Citizen Lab isimli araştırma grubunun Kaşıkçı cinayetinden bir gün önce yayımladığı rapora göre, Cemal Kaşıkçı'nın arkadaşı olan ve Kanada'da yaşayan Suudi Arabistan yönetimine muhalif aktivist Ömer Abdulaziz'in telefonuna geçen yaz casusluk programı yüklendiği tespit edilmişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz