Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'den Organ Bağışı Haftası Etkinliği

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'den Organ Bağışı Haftası Etkinliği

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Organ Bağışı Haftası nedeniyle düzenlediği etkinliğe, çok özel bir ismi konuşmacı olarak davet etti... Türk tıp tarihinde ilklere imza atan, Dünya Organ Nakli Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal, etkinliğin onur konuğuydu. Türk Bayrağı'nı dünyanın her yerinde gururla dalgalandıran Prof.Dr. Haberal öncülüğünde başlayan organ nakli ile Türkiye, bu alanda artık lider ülke konumunda... Prof. Dr. Mehmet Haberal yaptığı konuşmada, organ bağışının önemine bir kez daha işaret etti; Hastalara ve yakınlarına "kendinizi bize emanet edin" diye seslendi.

Türk Tıp Tarihinde 3 Kasım 1975'te bir ilk gerçekleşti. Prof. Dr. Mehmet Haberal ve ekibi tarafından ilk kez canlıdan böbrek nakli yapıldı. Prof. Haberal öncülüğünde başlatılan organ nakil süreci kronik organ hastalarının umudu oldu. Ve bu tarihi gün, her yıl 3-9 Kasım arasında Organ Bağışı Haftası olarak kutlanıyor.

Türk bayrağını dünyanın her yerinde gururla dalgalandıran Prof. Dr. Mehmet Haberal öncülüğünde başlatılan organ nakil süreci, kronik organ hastalarının umudu oldu.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin organ bağışına farkındalık yaratmak amacıyla düzenlediği etkinliğin onur konuğu da Dünya Organ Nakli Derneği Başkanı Prof. Dr. mehmet Haberal'dı.

Haberal, Gazi Üniversitesi'ne gelişinde Organ Nakli merkez müdürü prof.dr. aydın dalgıç ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Daha sonra Kürsüye çıkan Prof. Dr. Haberal, Transplantasyonun dünü, bugünü ve yarını konulu sunum yaptı. Sözlerine anlamlı mesajlarla başladı.

Türkiye'nin organ nakli'nde geldiği noktaya işaret eden haberal, Ülkemizin artık bilim ihraç eden ülkeler arasında olduğuna dikkati çekti.

Organ bağışının önünü açan çok önemli düzenleme, 3 Haziran 1979'da kanunlaşmıştı. O yasa için büyük uğraş veren Prof. Dr. Haberal, düzenlemenin neden önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı, ardından hastalara ve yakınlarına seslendi.

Haberal, başkanlığını yaptığı Dünya Organ Nakli Derneği'nin çalışmalarının önemine işaret etti; Türkiye'nin organ naklindeki başarıları ile bulunduğu noktanın altını bir kez daha çizdi.

Prof. Dr. Haberal'ın organ bağışı konusunda yaptığı çağrı anlamlıydı; herkese seslendi.

Bir öğrencinin "Türkiye'den yurtdışına beyin göçünü nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki sorusuna Haberal'ın verdiği yanıt, alkış aldı.

Prof. Dr. Mehmet Haberal, konuşmasının ardından kendisiyle hatıra fotoğraf çektirmek isteyen öğrenciler ve vatandaşlar tarafından kuşatıldı. İlgi büyüktü.

Haberal, salondan ayrılışı sırasında da öğrencilerin sorularını da yanıtsız bırakmadı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz