Atina, Berlin ile ilişkileri gerecek bir adıma hazırlanıyor

Atina, Berlin ile ilişkileri gerecek bir adıma hazırlanıyor

Kurtarma programından çıktıktan sonra ekonomisini toparlamaya çalışan Atina, Berlin ile ilişkileri gerecek bir adım atmaya hazırlanıyor.. Yunanistan'ın, Almanya'dan resmen 280 milyar euro savaş tazminatı isteyeceği bildirildi.. Bu talebin, Alman Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'in Atina ziyareti sırasında gündeme getirilmesi bekleniyor...

Yunanistan, Almanya ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinden aldığı kurtarma paketlerinin geçtiğimiz Ağustos ayında sonra ermesiyle İkinci Dünya Savaşı tazminat taleplerini yeniden gündeme getirdi..

Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos, Yunanistan'ın İkinci Dünya Savaşı'ndan doğan tazminat taleplerinin halen geçerli olduğunu söyledi.

Başbakan Aleksis Çipras da, Almanya'dan tazminat talebinin tarihi bir görev olduğunu ifade etti.

Konunun Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'in Atina ziyaretinde gündeme getirileceği kaydedildi..

Yunanistan, Almanya'dan tazminat ve savaş giderleri olmak üzere toplam 280 milyar euro talep ediyor.

Almanya ise 1950’lilerde tüm ülkelere savaş tazminatı verildiğini, ayrıca Yunanistan’a da, savaşta ölenler için para ödediklerini ve 1960’ta konuyu sonlandıracak bir anlaşma imzalandığını savunuyor..

Sorunun Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletler'in gündemine gelmesi bekleniyor. Yunanistan'ın bu mercilerden sonuç alamaması durumunda konunun Uluslararası Adalet Divanı'na taşınacağı bildirildi..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz