Altın vize uygulaması avrupa'ya 25 milyar euro getirdi

Altın vize uygulaması avrupa'ya 25 milyar euro getirdi

Avrupa'da ev satın alan yabancılara verilen "Altın Vize"ye ilişkin rapor açıklandı. Avrupa Birliği ülkelerinin, son 10 yıl içerisinde "Altın vize" uygulaması ile 100 bin kişiye oturma izni sağladığı belirtildi. 6 bin kişinin Avrupa Birliği vatandaşı olduğu kaydedildi...

Avrupa'da ev satın alan yabancılara verilen tartışmalı "Altın Vize" konusunu yolsuzlukla mücadele kapsamında araştıran Uluslararası Şeffaflık örgütü raporunu açıkladı.

Rapora göre, Avrupa Birliği ülkeleri son 10 yıl içerisinde "Altın vize" uygulaması ile 100 bin kişiye oturma izni sağladı. 6 bin kişi ise doğrudan Avrupa Birliği vatandaşı oldu.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü raporunda, "Vatandaşlık satan 4 Avrupa Birliği ülkesi var, 12 ülke oturma izni sağlıyor. Son 10 yıl içinde Avrupa Birliği'ne 25 milyar euroluk yatırım yapıldı" denildi..

Altın vize uygulamasını en çok kullanan ülkelerin başında İspanya, Macaristan, Letonya, Portekiz ve İngiltere bulunuyor. Bu listede Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi ve Malta da var.

Letonya'da ve Yunanistan'da 250 bin, Kıbrıs Rum Kesimi'nde, 2 milyon, Avusturya'da ise 10 milyon euroluk gayrimenkul satın alanlara oturma izni veya vatandaşlık veriliyor..

2008'deki ekonomik krizin ardından birçok Avrupa Birliği üyesi ülke Altın Vize uygulamasına geçmişti..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz