Çin'den radikal ideolojilerle mücadele savunması

Çin'den radikal ideolojilerle mücadele savunması

Çin, Uygur Türkleri için açtığı eğitim kamplarını yasallaştırdı.. Doğu Türkistan'da, helal ürünlere yönelik kampanya başlatılması üzerine hareket geçen Çinli yetkililer, radikal ideolojilerle mücadele gerekçesiyle hazırlanan tasarıyı yasalaştırdı.. Uluslararası kuruluşlar ise kamplara alınan Uygur Türklerine, Çin Cumhurbaşkanına bağlılık yemini ettirildiğini belirtti...

Çin'in, Doğu Türkistan'da Uygur Türkleri'ni keyfi gözaltılarla zorla tuttuğu gözetim kampları yasallaştı.

Çinli yetkililer, radikal ideolojilerle mücadele gerekçesiyle mesleki yeterlilik eğitim merkezleri oluşturulması için yasalarda değişikliğe gitti.

Gözetim kamplarıyla ilgili yasal değişiklik, helal ürünlere yönelik kampanya başlatılması sonrası geldi.

Yetkililer, "helal" kavramının genişlemesinin "gözaltıyla sonuçlanabilecek davranışlara örnek teşkil edebileceği" uyarısında bulundu.

Yerel yetkililerden de, "helal ürün trendiyle" mücadele edilmesi istendi..

Aralarında Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün de bulunduğu kuruluşlar, kamplara alınan Uygur Türklerine Çin Cumhurbaşkanı Şi Jinping'e bağlılık yemini ettirildiğini belirtti...

Birleşmiş Milletler, Ağustos ayında yayımladığı raporda Çin'in bir milyona yakın Uygur Türkü'nü "yeniden eğitim" için kamplara gönderdiği yönündeki haberlerin endişe verici olduğu uyarısında bulunmuştu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz