Berat Albayrak Endonezya' da

Berat Albayrak Endonezya' da

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, G20 toplantılarına katılmak için geldiği Endonezya'da, deprem ve ardından oluşan tsunami felaketinden etkilenen afet zedelere Türk Kızılay tarafından hazırlanan yardım paketlerini dağıttı. Halka moral verdi...

G20 toplantılarına katılmak için Endonezya'ya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bölgede meydana gelen deprem ve ardından oluşan tsunami felaketinden etkilenen afetzedelere yönelik yardım faaliyetlerinde bulunan Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) ve Türk Kızılayı ekiplerini ziyaret etti. Ardından afetzedelerle görüşen Albayrak, Türk Kızılayı tarafından hazırlanan paketleri ihtiyaç sahiplerine dağıttı.

Türkiye'nin, felaket yaşayan bütün ülkelerin din, dil, ırk ayrımı gözetmeden yardımına koştuğunu belirten Albayrak: "Endonezya ve Türkiye, hem insanları hem toplumu birbirini çok ciddi anlamda duygusal olarak bağlılık hisseden, dua eden iki ülke." diye konuştu.

Bakan Albayrak Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve 81 milyon Türk vatandaşının desteğini, duasını ve selamlarını Endonezyalı afetzedelere iletmek için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Endonezya'nın kuzeyindeki Sulawesi Adası'nda 28 Eylül'de yaşanan depremde, şimdiye kadar 2 bin 45 kişi yaşamını yitirip, 10 bin 679 kişi yaralandığı. Ülkede 671 kişi ise hala kayıp olduğu bölgede açıklamalarda bulunan Berat Albayrak: "Maddi ve manevi, dualarımızla Türkiye olarak yanlarında olmak istediğimizi göstermek için buraya geldik, Endonezya halkı, devleti, bu felaketten, krizden ve sıkıntıdan en kısa sürede daha da güçlenerek çıkacaktır." dedi.

Bakan Albayrak, yaşanan 7,5 büyüklüğündeki afet sonrası Endonezya'ya bakan düzeyinde ziyaret gerçekleştiren ilk yabancı ülke temsilcisi oldu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz