11 Ekim dünya kız çocukları günü

11 Ekim dünya kız çocukları günü

11 Ekim Dünya Kız Çocukları gününde UNICEF'in raporu kötü tabloyu bir kez daha gözler önüne serdi...Çünkü veriler, Dünya'da 18 yaşından önce evlenen kız çocuklarının sayısının yılda 12 milyona ulaştığını gösteriyor...Avrupa'da ise, erken yaşta evliliklerin en çok görüldüğü ülke, Türkiye...

Kimi, oyun oynaması ve okula gitmesi gereken yaşta sokaklarda çalıştırılıyor; Kimi de çocuk bedeniyle evliliğe itiliyor. Onların gülen gözleri, cıvıl cıvıl sesleri solarken bizim de yarınlarımız kararıyor.

"ÇOCUKLAR AÇISINDAN İSTİSMAR ÇOK YAYGIN AMA TOPLUMSAL CİNSİYET ROLLER NEDENİYLE KIZ ÇOCUKLARI ERKEK ÇOCUKLARDAN DAHA FAZLA İSTİSMARA UĞRUYOR. KIZ ÇOCUKLAININ EV İŞLERİNE AYIRDIKLARI SAAT NEDENİYLE EĞİTİME BİLE VAKİT KALMIYOR ÇOCUK İŞÇİLİĞİ SUÇTUR HEM ANAYASAMIZA GÖRE HEM DE ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERE GÖRE. BUNLARIN ÖNLENMESİ İÇİN ETKİLİ SOSYAL POLİTİKALARI ÜRETİLMELİ"

Birleşmiş Milletler, ayrımcıllığa karşı farkındalik yaratmak için 2012 yılında 11 Ekim'i Dünya Kız Çocukları günü ilan etti. Ancak bu özel günde de istismar olaylarının önü kesilmedi. Denizli'nin Kale ilçesinde, 14 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 5 kişi gözaltına alındı.

UNICEF verilerinden derlenen rapora göre, dünya genelinde her 7 dakikada bir 15 yaş altı kız çocuğu evlendiriliyor. 18 yaşından önce evlenen kız çocuklarının sayısı yılda 12 milyona ulaşıyor. Türkiye ise, Avrupa'da erken yaşta evliliklerin en çok görüldüğü ülke. Çocuk evliliklerin nüfusa oranı, yüzde 15 olarak kayıtlara geçti.

"ÇOCUK VE GELİN BİR ARADA KULLANILMAMALI İSTİSMARDIR KANUNLARIMIZDA DA SUÇ. KANUNLARDA YAPILAN DEĞİŞİMİN ZİHNİYETLERE YANSIYABİLMESİ İÇİN ETKİN POLİTİKALAR ÜRETİLMELİ ÇOCUK EVLİLİKLERİN SAYISI GİTTİKÇE ARTIYOR. UYGULAMADA ÖNÜNE GEÇİLEMİYOR ÇÜNKÜ ŞİKAYATE BAĞLI ŞİKAYET EDİLMİYOR ÜSTÜ ÖRTÜLÜYOR BU YÜZDEN BU SAYILARDAN DAHA FAZLA ORAN KIZ ÇOCUKLARI ERKEKLERİN GERİSİNDE HEM OKULLAŞMA ORANI AÇISINDAN HEM HAKLAR AÇISINDA ERKEN YAŞTA EVLENDİRİLİYORLAR"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz