Dedeoğlu: "yeni cezalar caydırıcı ancak düzenleme eksik"

Dedeoğlu: "yeni cezalar caydırıcı ancak düzenleme eksik"

Trafik cezalarını arttıran düzenleme uzmanların gündemindeydi..."Yasa teklifinde teknik eksikler var" diyen uzmanlar, çok sayıda tarfik ihlali yapan sürücüye, zorunlu eğitim getirilmesini istiyor...

Meclise sunulan Karayolları Kanunu'nda değişiklik teklifi yasalaştığında yeni cezalar mevzuata girecek; bazı cezalar arttırılacak.

Örneğin trafikte makas ve drift yani el freni çekerek aracı kendi etrafında çevirmek ilk kez mevzuata giricek.

Düzenleme yasalaştığında Drift yapanlara 5 bin lira para cezası verilecek, ehliyetine 60 gün el koyulacak, araçları 60 gün trafikten men edilecek..

Direksiyon başında telefon kullanmanın cezası 108 liradan 235 liraya çıkarılacak..3 kez kırmızı ışık ihlali yapan sürücülerin ise ehliyetine el konulacak..

Uzmanlara göre para cezalarının yükseltilmesi caydırıcı ancak düzenleme eksik...

"CEZALARIN YÜKSEK OLMASI CAYDIRICILIK AÇISINDAN GÜZEL ANCAK TEKNİK OLARAK EKSİKLER VAR KAZA ORANLARINI BİR MİKTAR DÜŞÜRECEK AMA İSTEDİĞİMİZ KADAR DÜŞÜRMEYECEK "

Karayolları Trafik ve Yol Güvenliği Derneği İstanbul Temsilcisi Selçuk Dedeoğlu'na göre belli bir oranın üstünde trafik cezası alan sürücülere zorunlu eğitim de düznelemeye dahil edilmeli

"İNSANLARI CEZA İLE KORKUTURSANIZ OTORİTENİN OLMADIĞI YERDE YİNE KURAL DIŞI HAREKET EDECEKTİR CEZALARDAN ELDE EDİLEN TOPLAM GELİRİN BİR PAYI DEVLETİN ORGANİZE ETTİĞİ SÜRÜCÜ EĞİTİMLERİNE AYRILMALI... BELLİ ORANI AŞTIĞINDA CEZALAR BU EĞİTİMLE ZORUNLU OLMALI "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz