Bangladeş'te 2004'teki miting saldırısı davası sonuçlandı

Bangladeş'te 2004'teki miting saldırısı davası sonuçlandı

Bangladeş'te 2004 yılından bu yana devam eden davada karar açıklandı.. Seçim mitinginde düzenlenen ve 24 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıyla ilgili davada, mahkeme, 19 kişiyi idama mahkum etti.. İdam cezası verilenler arasında dönemin içişleri bakanı da var.

Bangladeş'te 2004'te Halk Birliği Partisi'nin seçim mitinginde düzenlenen bombalı saldırıyla ilgili davada karar çıktı...

Mahkeme, aralarında dönemin içişlerinden sorumlu devlet bakanının da bulunduğu 19 kişinin asılarak idam edilmesine hükmetti..

Geniş güvenlik önlemleri altında yapılan duruşmada o dönem iktidarda olan Bangladeş Ulusal Partisi'nin Londra'da yaşayan Başkanı Tarık Rahman, gıyabında müebbet hapse mahkum edildi.

İdam cezası alanlar arasında, içişlerinden sorumlu eski Devlet Bakanı Lutfozzaman Babar ve bir bakan yardımcısı da bulunuyor.

Bangladeş Ulusal Partisi, mahkemenin kararını, "parti liderlerinin imajını yıkmayı amaçlayan siyasi bir karar" diye niteledi.

İdam kararlarının 30 gün içinde temyiz edilebileceği açıklandı.

O dönem ana muhalefette olan partinin başkent Dakka'daki mitingine el bombasıyla düzenlenen saldırıda 24 kişi ölmüş, 300 kişi yaralanmıştı.

Şimdiki Başbakan Şeyh Hasina da, patlama sonrasında duyma yetisini büyük ölçüde kaybetmişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz