Fahiş fiyat artışına karşı genelge

Fahiş fiyat artışına karşı genelge

İçişleri Bakanlığı 81 ilin valisine genelge göndererek, stokçuluk yapan ve fiyatlarını fahiş şekilde artıran işletmelere karşı harekete geçilmesi istedi, "genel emir" çıkarma konusunda talimat verdi. Bu emirlere uymayanlar hakkında adli ve idari işlemlerin uygulanması istendi.

İçişleri Bakanlığı, son günlerde kurda yaşanan dalgalanmadan yararlanarak stokçuluk yapan ve fiyatlarını fahiş şekilde artıran işletmelere karşı harekete geçti.
Bakanlık, fahiş fiyat uygulayanlar için valiliklere, “genel emir” çıkarma konusunda talimat verdi. Bu emirlere uymayanlar hakkında Kabahatler Kanunu'na göre gerekli adli ve idari işlemlerin uygulanmasını istedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzalı 81 il valiliğine gönderilen genelge ile, son dönemde kur kaynaklı gelişmeleri fırsat bilerek fahiş fiyat uygulayanlara karşı gerekli tedbirlerin alınması istendi.

Söz konusu genelgede, valiliklere “genel emir” çıkarma konusunda da talimat verildi. Belediyeler denetim ve önlemleri alma noktasında yetkili kılındı.

Genelgeye göre, il sınırları içerisinde faaliyet gösteren esnaf, firma ve her türlü işletme tarafından sunulan mal ve hizmetlerin fiyatları yükseltilemeyecek.
Ürünlerin piyasaya arzları geciktirilmeyecek ve stokçuluk yapılamayacak. Bu emirlere uymayanlara Kabahatler Kanunu'na göre adli ve idari işlem uygulanacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz