NATO, son yılların en büyük tatbikatını hazırlanıyor

NATO, son yılların en büyük tatbikatını hazırlanıyor

NATO, son yılların en büyük tatbikatını yapmaya hazırlanıyor... 31 ülkeden 51 bin askerin katılacağı tatbikatta, 'hayali bir düşman' tarafından işgal edilen Norveç'in kurtarılması senaryosu uygulanacak. Rusya'nın da davet edildiği tatbikatın, gerçekte olası Rus tehdidine yönelik hazırlık olduğu belirtildi....

NATO'nun, Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana düzenlediği en büyük tatbikat bu ay sonunda Hollanda, Almanya ve Norveç'te yapılacak.

Amerikan Amiral James Foggo'nun yöneteceği tatbikata 31 ülkeden 51 bin asker katılacak, 150 uçak, 60 gemi ve 10 bin askeri araç kullanılacak.

İngiliz askerleri, karayoluyla önce Almanya'nın Hamburg kentine, oradan da tatbikat senaryosuna göre 'hayali bir düşman' tarafından işgal edilen Norveç'e yardıma gidecekler.

Ancak NATO'nun amacı, ittifaka bağlı birliklerin karadan en hızlı nasıl taşınabileceğini test etmek. Bu nedenle Hollanda ve Almanya rotası kullanılacak.

Tatbikatın, gerçekte olası Rus tehdidine yönelik hazırlık olduğu belirtildi....

NATO birlikleri, Rus sınırına 500 kilometreden fazla yaklaşmayacak. Amerikan amiral, bu nedenle Rusya'nın kendisine yönelik bir tehdit hissetmesi için neden bulunmadığını söyledi.

Rusya da, tatbikata gözlemci olarak davet edildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz