Kas ve kemik sağlığı araştırması

Kas ve kemik sağlığı araştırması

Kas ve kemik sağlığı için faydalı kabul edilen D vitamini takviyesinin kemik sağlığı üzerinde sanıldığı kadar etkili olmadığı ortaya konuldu. Yeni Zelanda Auckland Üniversitesi'nden uzmanlar, düşük veya yüksek dozda alınan D vitamini desteğiyle ilgili yapılan çalışmalarda kemiklerdeki mineral oranında herhangi bir değişiklik olmadığını belirledi.

The Lancet isimli dergide yayınlanan çalışmada, D vitamini kullanımının kemik sağlığına etkisi araştırıldı.

Araştırma, Yeni Zelanda'da, 65 yaş üstü 53 bin kişi üzerinde yürütüldü..

D vitamini takviyesinin sanıldığının aksine kemik sağlığı için çok kısıtlı bir etkisinin görüldüğü, ancak örneğin kalça kırığı gibi rahatsızlıklarda kırılmayı engelleme konusunda doğrudan bir etkisinin olmadığı kaydedildi.

Araştırmada, D vitamini kullanımının uzun süreli güneş ışığına maruz kalmama sonrasında meydana gelebilecek çocuklarda raşitizm, erişkinlerde ise osteomalazi gibi nadir durumların önlenmesine ise yardımcı olduğu belirtildi.

Yağlı balıkların hepsinde yüksek düzeyde bulunan D vitamini, süt ve portakal suyu gibi diğer yiyeceklerden de elde edilebilir. Uzmanlar ise takviye yerine güneşten ve besinlerden doğrudan faydalanılmasını öneriyor...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz