AKPM'de islam'a yapılan yardımların denetlenmesi tartışması

AKPM'de islam'a yapılan yardımların denetlenmesi tartışması

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, bazı Avrupalı ve Türk üyelerin karşı çıktığı raporu kabul etti.. “Avrupa’da İslam dinine yönelik dış mali kaynakların düzenlenmesi” başlıklı rapor için sunulan değişiklik önergesi ise reddedildi.. Raporda, İslam dinine mali yardımların denetlenmesinin radikalleşmenin önüne geçilmesine yardımcı olacağı savunuldu...

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, “İslam karşıtlığı ve radikalleşmeyi önlemek için Avrupa’da İslam dinine yönelik dış mali kaynakların düzenlenmesi” başlıklı raporu, yoğun tartışmaların ardından onayladı...

Rapor ve buna bağlı karar tasarısının oylamasında, 115 “evet”, 10 “hayır” ve 5 “çekimser” oyu çıktı.

Genel Kurul’daki oylama öncesi düzenlenen tartışmalarda, Adalet ve Kalkınma Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi üyeleri ile birlikte çok sayıda Avrupalı parlamenter, sadece İslam dininin ön plana çıkartılmasına tepki gösterdi..

Sunulan değişiklik önergesi ise 52’ye karşı 50 oyla reddedildi.

Raporda, Avrupa’da İslam dinine yönelik dış mali yardımların ısrarla daha şeffaf bir biçimde gerçekleşmesi istenirken, bunun radikalleşmenin önüne geçilmesine yardımcı olacağı saptamasında bulunuldu.

Bununla birlikte mali dış kaynakların tamamen yasaklanmasının ise mantıksız ve demokratik toplum için gereksiz olduğu kaydedildi.

Üye devletlerden İslam’ın toplumda daha iyi tanıtılması ve imamların eğitimine önem vermesi de istendi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz