Michael kasırgası ABD'ye ulaştı

Michael kasırgası ABD'ye ulaştı

Günler öncesinden alarm verilerek beklenen Michael Kasırgası Amerika Birleşik Devletleri'ne ulaştı. Kıyıdan iç kesimlere doğru ilerleyen kasırga nedeniyle ilk belirlemelere göre bir kişi hayatını kaybetti... 5 bölgede olağanüstü hal ilan eden yetkililer, 370 bin kişi için tahliye kararı açıkladı...

Son 100 yılda Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida eyaletini vuran en güçlü kasırgalardan biri olan Michael, saatteki hızı 250 km’yi bulan rüzgârla ve şiddetli yağışla karaya ulaştı.

4. kategorideki kasırga, ilk olarak Mexico Beach’i vurdu. Florida’nın yanı sıra Alabama, Georgia, Kuzey ve Güney Carolina’da olağanüstü hâl ilan edildi. Daha sonra kasırganın 3. kategoriye düştüğü duyuruldu..

Daha önce eyalette yaşayan 370 bin kişi için tahliye kararı verildiğini belirten Florida Valisi Rick Scott ise "Evlerinizden ayrılmayın. Bu, şu anda yapacağınız en kötü şey olur. Tahliye zamanı için artık çok geç" açıklamasını yaptı...

Kasırga nedeniyle ilk belirlemelere göre, devrilen ağacın altında kalan bir kişinin hayatını kaybettiği bildirildi....

Şiddetli rüzgar ile yağmur, ev ve iş yerlerinin çatılarının uçmasına, su baskınlarına, yaklaşık 290 bin kişinin elektrik kalmasına da yol açtı.

Michael Kasırgası geçen pazar günü Karayip Denizi'nde tropik fırtına olarak başlamış, pazartesi günü kasırga halini almıştı. Kasırganın etkilerinin ilk olarak görüldüğü Orta Amerika'da Honduras, Nikaragua ve El Salvador'da toplam 13 kişi hayatını kaybetmişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz