"Demokrasi ve hukuk devleti" araştırması

"Demokrasi ve hukuk devleti" araştırması

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü ile Avrupa Birliği’ne üye 41 ülke arasında yapılan "demokrasi ve hukuk devleti standartları" araştırmasında, Türkiye listenin son sırasında yer aldı... Gerekçe olaraksa, kanun hükmünde kararnameler ve uzun süre devam eden olağanüstü hal süreci gösterildi...

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü ile Avrupa Birliği’ne üye 41 ülke arasında yapılan bir araştırmada, demokrasi ve hukuk devleti standartları incelendi. Türkiye'nin karnesi zayıf çıktı.

"TÜRKİYE'DE ÖZELLİKLE SON 1 YIL İÇİNDE TEMEL HAK VE HÜRRİYELET BİR HAKİMİN İKİ DUDAĞI ARASINDA KISITLANABİLİYOR BU DA TR DE YAŞANAN NORMALLEŞMEYE DÖNÜK SÜRECİ YAVAŞLATIYOR BU DA İÇERDE VE DIŞARDA TEREDDÜT UYANDIRIYOR"

Raporda, birçok sanayi toplumunun demokrasi ve hukuk devleti standartları açısından negatife doğru gittiği tespiti yapıldı. Demokrasi kalitesi konusunda en olumlu puan İsveç’e verildi. Türkiye ise, demokrasi ve hukuk standartlarının değerlendiridiği listede son sırada yer aldı.

"DÜNYADA HUKUK GERİLİYOR AMA BİZDEKİ HIZDA DEĞİL DE DAHA YAVAŞ GERİLİYOR. 2 SEBEPTEN BİRİNCİSİ TİCARET ÜLKE SINIRLARINI AŞTI. HUKUK SİSTEMLERİ TALEPLERİ KARŞILAYAMIYOR. TÜRKİYE'DE YABANCILAR TİCARİ FAALİYETLER KONUSUNDA TEREDDÜTLÜLER."

Araştırmada Türkiye'ye kırık not verilmesi, Kanun Hükmünde Kararnameler ve olağanüstü hal sürecinin uzun sürmesine bağlandı. Temel hak ve özgürlükler konusunda kısıtlamalar yaşandığını söyleyen hukukçu Uğur Poyraz, yargı bağımsızlığının önemine vurgu yapıyor.

"BİR AVUKATI SAVUNMASINDAN DOLAI TUTUKLAYABİLİYORUZ İŞÇİLERİN EN UFAK TALEBİNDE BUNU TEREÖR ÖRGÜTÜ GÖSTEREBİLİYORUZ.BİR AN ÖNCE KHK LAR CB KARARNAMELERİNİN YARGISAL DENETİME AÇILMASI LAZIM.ANAYASA MAH DEN HUKUKA UYGUN BAĞIMSIZ KARARLAR ÇIKMALI
ŞUANDA YARGININ YÜRÜTME ETKİSİ ALTINDA OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR VATANDAŞ. YARGIYA İTİMAT AZALINNCA SIKINTI YAŞIYORUZ. TEMEL PROBLEM ADLİ ADALETİ ARZU EDİLEN SEVİYEYE YÜKSELTEMEMİZDEN KAYNAKLANIYIR"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz