Trafik cezaları artıyor

Trafik cezaları artıyor

Trafik güvenliğini tehlikeye atanlara ağır cezalar geliyor. El freni çekerek aracı kendi etrafında çevirenler 5 bin 10 lira para cezasına çarptırılacak. Bu kişilerin ehliyetine 60 gün süreyle el konulacak ve psikiyatri uzmanından rapor alması gerekecek. Trafikte makas atan, ters şeritten giden, egzoz patlatan veya emniyet şeridini ihlal edenlere bin 2 şer lira ceza kesilecek.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin hazırladığı kanun teklifiyle trafik cezaları büyük oranda artırılıyor.

"HALK ARASINDA SPİN YA DA DRİFT DEDİĞİMİZ EL FRENİ ÇEKMEK SURETİYLE ARACI KENDİ ETRAFINDA DÖNDÜRENLER BUNU YAPMALARI HALİNDE 5 BİN 10 TÜRK LİRASI İDARİ PARA CEZASINA ÇARPTIRILACAKLAR. 60 GÜN SÜREYLE EHLİYETLERİNE EL KONULACAK VE ARAÇLARI 60 GÜN SÜREYLE TRAFİKTEN MEN EDİLECEKTİR. AYRICA 60 GÜN SONUNDA SÜRÜCÜ BELGESİNİ ALMAK İSTEYEN SÜRÜCÜLERİN PSİKOTEKNİK VE PSİKİYATRİ UZMANININ DEĞERLENDİRMESİ SONUCUNDA EHLİYETİNİ ALABİLMESİNE OLARAK SAĞLAYACAK RAPORU ALMALARI GEREKMEKTEDİR. "

Teklif yasalaşırsa egzoz patlatan, emniyet şeridini ihlal eden, izinsiz çakar lambası kullanan veya trafikte makas atanlara verilen cezalar 235 liradan bin 2 liraya çıkıyor.

"ABARTILI EGZOZ DEDİĞİMİZ CİDDİ PATLAMA SESİ ORTAYA ÇIKARTAN EGZOZLAR KULLANILIYOR. DOLAYISIYLA BU EGZOZLARI KULLANANLAR DA BUNDAN SONRA TRAFİK ZABITASI EKİPLERİNCE BİN 2 LİRALIK PARA CEZASINA VE BUNLAR SÖKÜLÜP RUHSATA UYGUN HALE GETİRİLİNCEYE KADAR BU ARAÇLAR TRAFİKTEN MEN EDİLECEKTİR. "

108 lira olan, hurdaya ayrılmış araçla trafiğe çıkma cezası yaklaşık 20 kat artırıldı.

"HURDAYA AYRILMIŞ OLAN ARAÇLAR TRAFİĞE ÇIKTIKLARI ZAMAN TEHLİKE ARZ EDEBİLİYORLAR BUNLARIN TRAFİĞE ÇIKMASINI CAYDIRACAK DÜZENLEMELER YAPINDA 2018 LİRA İDARİ PARA CEZASI GETİRİLİYOR VE BU ARAÇLAR TRAFİKTE YAKALANIRLARSA TRAFİKTEN MEN EDİLECEKLER. "

Seyir halindeyken cep telefonu kullanımı cezası da 108 liradan 235 liraya yükseltildi.

"MUAYENESİZ ARAÇLARIN TRAFİĞE ÇIKTIĞI TESPİT EDİLİRSE 235 LİRA PARA CEZASI VE EMNİYETSİZ RAPORU VERİLİP DE TRAFİKTE SEYİR EDEN ARAÇLARA 488 LİRA PARA CEZASI TEKLİF EDİYORUZ."

Teklifle, yaya geçidi olan yerlerde geçiş üstünlüğüyle ilgili belirsizlik de ortadan kalkıyor.

"YENİ GETİRDİĞİMİZ DÜZENLEMEYLE BİRLİKTE GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ TAMAMEN YAYALARA GEÇMEKTEDİR. BİR YAYA AYAĞINI YAYA GEÇİDİNE ATTIĞI ANDAN İTİBAREN SÜRÜCÜLER DURMAK ZORUNDADIR VE BURADAKİ SORUMLULUK SÜRÜCÜLERE VERİLMEKTEDİR. "

Teklifi değerlendiren eski dünya şampiyonu motosiklet yarışçısı AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu ise parkur sorununa dikkat çekti.

"HIZ, DRİFT YAPMAK İSTEYENLER İÇİN KULLANACAK PARKURLARIMIZ YOK. HIZ YAPACAK, ADRENALİN TUTKUSUNU ATACAKLARI YERLER YOK
HIZDAN DOLAYI OLAN KAZALARI AZALTIR. YARIŞ YAPMASAYDIM BEN DE CADDELERDE HIZ YAPAN BİRİ OLACAKTIM. "

Bu arada Sofuoğlu, 2010 yılında dünya şampiyonu olduğu yarışta kullandığı kaskı, Yeşilay'a bağışladı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz