Makedonya'nın adının değiştirilmesi için yeni adım

Makedonya'nın adının değiştirilmesi için yeni adım

Makedonya, komşusu Yunanistan ile sorun olan adını değiştirmek için yeni bir adım attı... Hükümet, katılım yüzde 34'te kaldığı için referandum sonucunun geçerli olmaması üzerine isim değişikliğini meclise taşıdı. Milletvekillerinin oyuna sunulacak yasa tasarısının onaylanması durumunda, erken seçim çağrısı yapılacağı duyuruldu.


Makedonya'da hükümet, Yunanistan'la varılan 'isim anlaşması' uyarınca ülkenin adını değiştirmeyi öngören yasa tasarısını meclise sundu.

120 sandalyeli parlamentoda 72 milletvekilline sahip iktidardaki koalisyon hükümetinin söz konusu tasarıyı yasalaştırabilmesi için meclisin üçte iki çoğunluğunun onayını alması gerekiyor.

Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, parlamentonun yasayı kabul etmemesi halinde erken seçim çağrısında bulunacağını duyurdu.

Ülkede 30 Eylül'de düzenlenen ancak hukuki geçerliliği bulunmayan istişare referandumunda katılım yüzde 34'te kalmıştı.

Oylamaya katılanların yüzde 95'i 'Evet' yönünde oy kullansa da, Makedonya Seçim Komisyonu, halk oylamasına katılımın yüzde 50'nin altında kalması nedeniyle geçersiz sayıldığını bildirmişti.

Yunanistan, kendi sınırları içinde "Makedonya" isimli bir bölge bulunduğu gerekçesiyle ülkenin adının değiştirilmesini talep ediyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz