10 Ekim bombalı terör saldısının 3. yılı

10 Ekim bombalı terör saldısının 3. yılı

10 Ekim Ankara Garı katliamının 3. yıl dönümü...Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamı olan ve tarihe “Gar Katliamı” olarak geçen, 10 Ekim 2015 tarihinde hayatını kaybeden 103 kişi anıldı... Etkinliğin gerçekleşeceği Gar önüne gidenler ile polis arasında zaman zaman gerilim yaşandı... Anmaların bir diğer adresi de Adana'ydı. Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, acıların hala taze olduğunu belirtti.

Tarihe “Gar Katliamı” olarak geçen, 10 Ekim 2015'teki terör saldırısının üzerinden 3 yıl geçti... 103 kişi yaşamını yitirdi, 500'den fazla kişi yaralandı...

Katliamın üçüncü yılında da yine anma törenleri vardı...

Ankara Garı önünde gerçekleşecek anma etkinliği nedeniyle polis ekipleri sabah saatlerinden itibaren çevrede yoğun güvenlik önlemi aldı.

Gara çıkan bütün yollar trafiğe kapatıldı.

Sıhhiye'de toplanan ve aralarında bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarının da bulunduğu grup anma programının düzenleneceği alana gitmek istedi.

Polis ile anmaya katılamak isteyenler arasında gerginlik yaşandı...

Polis zaman zaman etkinliğe katılanlara müdahale etti...

CHP ve HDP'li milletvekilleri ile etkinliğe katılanlar yoğun güvenlik önlemleri altında Gar'ın önüne gelebildi.

Yapılan açıklamalarda olayın sorumlularının bulunması isteği dile getirildi..

Patlamını olduğu yere karanfiller bıraktılar, yakınlarını fotoğraflarına bakıp gözyaşı döktüler acılı aileler...

Yakınlarını kaybedenlerin acısı ilk günkü kadar tazeydi...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 10 Ekim Ankara Gar Katliamı'nın 3. yıl dönümünde açıklamalarda bulundu.

Ağbaba parti olarak hazırdıkları Adıyaman Raporu'nda canlı bombaların TC Kimlik numaralarıyla beraber isimlerine yer verilmesine ve ilgili raporun Başbakan ve yetkililere ulaştırılmasına rağmen herhangi bir işlem yapılmadığını ileri sürdü.

Saldırıda hayatını kaybedenler Adana'da da anıldı."10 Ekim'i Unutmayacağız Unutturmayacağız" sloganıyla, Disk, Kesk, Tmmob, Adana Barosu ve Adana Tabip Odası'nın ortak düzenlediği anma etkinliğinde platform adına açıklamayı KESK Dönem Sözcüsü İrfan DOĞAN yaptı.

"YAŞANAN BU BÜYÜK KATLİAMIN ACISI YÜREKLERİMİZİ YAKMAYA DEVAM EDİYOR. ACIMIZ KADAR ÖFKEMİZ DE TAZELİĞİNİ KORUYOR. GERÇEK KATİLLER DIŞARIDA GEZDİĞİ İÇİN İSYANIMIZ HER GÜN BİRAZ DAHA BÜYÜYOR."

Yaşamını yitirenlerin adları okundu,kırmızı karanfiller dağıtıldı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz