Suudi Arabistan başkonsolosluğu'nda inceleme yapılacak

Suudi Arabistan başkonsolosluğu'nda inceleme yapılacak

Dünya, kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı için ayakta...Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda inceleme yapılacağını bildirdi... Avrupa Birliği, İngiltere ve Birleşmiş Milletler de olayın aydınlatılmasını istedi... Geçtiğimiz gün konsolosluğa gelen 3 kişinin kapıların kilidini değiştirdiği iddia edildi... Kaşıkçı'nın konsolosluk binasına girdiği anın fotoğrafı da ortaya çıktı..

2 Ekim'de Suudi Arabistan’nın İstanbul’daki Başkonsolosluğu’na girdiği işte bu fotoğrafla belgelenen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'dan hala haber yok..

Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan'dan davet geldiğini, Kaşıkçı için Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda inceleme yapılacağını bildirdi...Adli işlemleri yürütmek üzere bir başsavcıvekili ve bir cumhuriyet savcısı görevlendirildi.

Emniyet ise 150 kamera üzerindeki araştırmaları sonucu konsolosluğu net gören 2 kamera buldu...Suudi Arabistanlı yetkililer daha önce kameralarının çalışmadığını belirtmişti...Konsolosluktan çıkan 3 farklı aracın 2 ayrı güzergaha gittiğini tespit eden polis, araçlardan 2'sinin plakasına ulaştı..

Konsolosluğun güvenliğinden sorumlu polislerin ifadesini de alan emniyet güçleri, olay günü suudi arabistandan türkiye'e gelen şüpheli 7 kişinin yaklaşık 3 saat kaldıktan sonra ülkelerine döndüğünü belirledi...

Ayrıca aynı gün, Atatürk Havalimanında, Suudi Arabistan'dan gelen özel bir uçağın aramadan geçirildiği, herhangi bir bulguya rastlamadığı için uçağın yola çıktığı kaydedildi.

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu binasına akşam saatlerinde elinde tamir çantası olan 3 kişi girdi. İçeriye giren kişilerin bazı kapıların kilitlerini değiştirdiği öne sürüldü.

Dünya basınında da geniş yankı bulan olayla ilgili açıklamalar da devam ediyor..Avrupa Birliği ,İngiltere ve Birleşmiş Milletler olayın aydınlatılmasını istedi; Suudi Arabistan'a Türkiye ile iş birliği yapma çağrısı yapıldı.

ABD başkanı Trump ise henüz hiçbir şey bilmediğini, durumu Suudi yetkililerle konuşacağını ifade etti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Hunt; Suudi hükümetine, olayla ilgili yürüttüğü soruşturmada "Türkiye'yle tam iş birliği yapması" ve en kısa sürede daha fazla bilgi vermesi çağrısında bulundu.

Cemal Kaşıkçı ile ilgili iddialar Meclis'te CHP ve MHP liderlerin de gündemindeydi..

KILIÇDAROĞLU: "GİDİŞ O GİDİŞ ÇIKMIYOR BİR TÜRLÜ... RİVAYETLER ÇOK, ÖLDÜRÜLDÜ KAÇIRILDI VS NASIL BİR ÜLKEYİZ BİZ. TRUMP ORADAN KONUSUYOR.... BİR YABANCI GAZETECİYİ KORUYAMIYORSAN ONUN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYAMIYORSAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ'NDEN SÖZ EDİLEBİLİR Mİ?
YAPILMASI GEREKEN; SUUDİ ARABİSTAN'LA İLİŞKİLERİMİZ GÖZDEN GEÇİRİLMELİ, KİM YAPTI DERHAL BULMAK ZORUNDAYIZ. DOKUNULMAZLIĞI OLAN BÜTÜN DİPLOMATLAR DERHAL SINIRDIŞI EDİLMELİ."

BAHÇELİ: "MEZKUR GAZETECİNİN HAKKINDA ÇIKAN VAHİM HABERLERİN DOĞRU OLUP OLMADIĞININ, KONSOLOSLUKTAN ÇIKIP ÇIKMADIĞININ ACİLEN TEYİT VE İSPATA MUHTAÇ OLDUĞU AÇIKTIR. TÜRKİYE MAFYAVARİ YÖNTEMLERİN, BÖLGESEL KOMPLO FAİLLERİNİN, KANLI HESAPLAŞMALARIN, ÖRTÜLÜ OPERASYONLARIN GEÇİŞ GÜZERGAHI VEYA SAHNE ALANI DEĞİLDİR. EĞER ORTADA SUÇ VARSA, SUÇLULAR DA BELİRLENMİŞSE GEREĞİ DERHAL YAPILMALI, İŞLENMİŞ BİR CİNAYETİN TESPİTİ HALİNDE CANİLER MUTLAKA CEZALANDIRILMALIDIR."

Bu arada Kaşıkçı'nın kaybolmadan 3 gün önce verdiği röportaj ortaya çıktı.

Londra'da katıldığı bir konfreans sonrası ingiliz yayın kurumu BBC'ye konuşan Kaşıkçı, "Suudi Arabistan'da büyük bir değişim yaşanıyor. Bu daha önce hiç görmediğimiz bir şey. Eleştiri yapan gazeteciler tutuklanıyor. Tutuklananlar muhalif bile değil. Bu olaylar insanları korkutuyor" demişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz