Ticaret bakanlığı'ndan "haksız fiyat" denetimi

Ticaret bakanlığı'ndan "haksız fiyat" denetimi

Ticaret Bakanlığı; haksız fiyat artışlarıyla ilgili 3 bin 974 firmada, toplam 69 bin 200 ürünün denetlediğini duyurdu. Bu kapsamda 114 firmadan yazılı savunma istendi.

Ticaret Bakanlığı, haksız fiyat artışlarının denetlenmesine ilişkin basın açıklaması yayımladı.

Açıklamaya göre; son haftalarda 81 Ticaret İl Müdürlüğü kanalıyla, 3 bin 974 firmada toplam 69 bin 200 ürün denetlendi.Tüketicinin Korunması ve Piyasa Genel Müdürlüğü tarafından yapılan denetimler kapsamında 114 firmadan yazılı savunma istendi.

Bakanlığın açıklamasında, "döviz kurlarındaki yükselişler bazı mal ve hizmet maliyetlerini etkilemediği halde döviz kaynaklı maliyet artışı iddiasıyla fiyatlarını artıran işletmelere karşı tüketicilerimizin korunması için gerekli önlemlerin alınması zorunlu hale gelmiştir" denildi.

Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde yapılan değişikliğine vurgu yapılan açıklamada, "Düzenlemenin hedefi serbest piyasa sisteminin işleyişine müdahale etmek değildir. Amaç, hem haksız fiyat artışları ile mağdur edilen tüketicilerin, hem de haksız rekabet karşısında dürüst ticaret prensiplerine bağlı olarak faaliyet gösteren işletmelerin korunmasıdır" ifadesi vurgulandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz