CHP'den zamlara tepki "bu, sosyal cinayettir"

CHP'den zamlara tepki "bu, sosyal cinayettir"

Cumhuriyet halk partisi İzmir Milletvekili Kani Beko'nun gündeminde zamlar ve enflasyon vardı... Son bir yılda temel tüketim mallarına gelen zamları sıralayan Beko, ücretlilere enflasyon oranında zam yapılması gerektiğini söyledi.

Art arda gelen zamlar ve yüksek enflasyon rakamları muhalefetin gündeminde.
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, uzun bir listeyle çıktı kameraların karşısına... Son bir yılda gelen zamları sıraladı.

KANİ BEKO: "ENFLASYON YÜZDE 20 OLARAK AÇIKLANSA DA PAZARDAKİ ENFLASYON YÜZDE 50'NİN ÜZERİNE ÇIKTI. BU BİR SOSYAL CİNAYETTİR. İŞÇİLERE, ÇALIŞANLARA ENFLASYON ORANINDA ZAM YAPILMASI ZORUNLUDUR.

Yüksek enflasyondan en fazla etkilenen ücretliler, özellikle de taşerondan kamuya geçirilen işçiler... Beko, bu işçilerin ücretleri ile mali, sosyal ve sendikal haklarına ilişkin kanun teklifini Meclis Başkanlığı'na sundu.

KANİ BEKO: "TOPLU SÖZLEŞME YAPAMAYACAKLAR, YÜZDE 4+4 ZAMLA YETİNMEK ZORUNDA KALACAKLAR. EŞİTSİZLİK VAR... BUNU GİDERMEK İÇİN BİR KANUN TEKLİFİ HAZIRLADIK."

CHP'li vekil, İşsizlik Fonu'ndan 3 kamu bankasına kaynak aktarıldığı iddialarına da tepki gösterdi.

KANİ BEKO: "DAHA ÖNCEKİ FONLAR GİBİ İŞSİZLİK FONU DA AMACI DIŞINDA KULLANILMAYA BAŞLADI. BUNLAR ANAYASAYA AYKIRI OLAN KONULARDIR. BU İŞSİZLİK FONU İŞSİZ ARKADAŞLARIMIZ İÇİN CAN SİMİDİDİR. KESİNLİKLE KİMSENİN ORAYA EL UZATMAMASI GEREKİR."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz