Ekonomiyi canlandırmak için alınan önlemler

Ekonomiyi canlandırmak için alınan önlemler

Ekonomideki sorunların çözümü için alınan ve alınması gereken önlemler, uzmanların da gündeminde... Türk Lirası'ndaki değer kaybı ve enflasyondaki artışı değerlendiren uzmanlara göre; Ekonomide yeniden canlanma için daha genel ve uzun vadeli politikalara ihtiyaç var.

Ekonomideki tabloya, çözüm arayışları sürüyor.

Dövizin Türk Lirası karşısında değer kazanması, yerli ve yabancı yatırımların azalması, enflasyondaki yükseliş ekonominin temel sorunlarını oluşturuyor.

"EKONOMİ BİRAZ DÜNYANIN ŞUANKİ HALİ BİRAZ DA TÜRKİYE'NİN KENDİ SIKINTILARINDAN DOLAYI OLDUKÇA ZOR DURUMDA. CİDDİ BİR ŞEYLER YAPILMASI LAZIM."

Ekonomist Bülent Soylan, döviz kurunun aşağı çekilmesi yerine Türkiye'nin artık daha fazla dövizi nasıl elde edeceğine odaklanması gerektiği görüşünde.

"DÖVİZ GELİRİMİZ AZ AMA İHTİYACIMIZ FAZLA OLDUĞU İÇİN KIYMETLİ OLMAYA DEVAM EDECEK. DÖVİZİN FİYATINI DÜŞÜRECEĞİZ DİYE SUNİ TEDBİRLER KULLANMAK YERİNE BU İHTİYACI NASIL KARŞILARIZ. DAHA FAZLA DÖVİZİ NASIL ELDE EDERİZ. İÇERDE EKONOMİDE DÖVİZ NASIL ÜRETİLİR ONUN PEŞİNDE OLMALIYIZ."

Enflasyonun düşürülmesi ve yatırımların arttırılması için istikrar vurgusu yapan uzmanlara göre; ekonomide canlanma daha genel ve uzun vadeli adımlar ile mümkün.

"ENFLASYON KENDİLİĞİNDEN ORTAYA ÇIKAN BİR ŞEY DEĞİL. EKONOMİDEKİ BOZULMANIN SONUCUDUR. EĞER TÜRKİYE KENDİ EKONOMİSİNİ DAHA İSTİKRARLI DAHA ÜRETKEN HALE GETİRİRSE ENFLASYON KENDİLİĞİNDEN DÜŞER. TÜRKİYE HEM ENFLASYON HEM BORÇ YÜKÜNDEN KURTULMASININ YOLU YERLİ YATIRIMCININ YATIRIMA GEÇMESİDİR. DAHA GENEL DAHA UZUN VADELİ DAHA TARAFSIZ BİR PLANA İHTİYACIMIZ VAR."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz