Türk lirası ile sözleşme dönemi başladı

Türk lirası ile sözleşme dönemi başladı

Türk Lirası ile sözleşme dönemi başladı...Döviz bedelinin TL’ye çevrilmesinde, taraflar kendi aralarında anlaşamazsa 2 Ocak’taki Merkez Bankası efektif satış kuru esas alınacak...Dolar 2 Ocak'ta 3,76 seviyesindeydi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nınTürk parasının kıymetini koruma amacıyla yaptığı düzenleme, Resmi Gazetede yayımlandı. Böylece, Türkiye’de yerleşik kişilerin dövize endeksli sözleşmelerinin TL’ye çevrilmesine ilişkin esasları belirleyen tebliğ yürürlüğe girmiş oldu.

Türkiye'de yabancı paraya endeksli sözleşmelerin yaygın olduğunu söyleyen Finans hukukçusu İsmail Altay, büyük bir kesimin etkileneceğini ifade ediyor.

"MALESEF ÇOK YAYGIN. TÜRK LİRASINA GÜVEN OLMADIĞI İÇİN YURT DIŞIYLA İŞ YAPILDIĞI İÇİN ÇOK YAYGIN ULUSAL PARAYLA ALIŞVERİŞ YAPILMALI. BAZI NEDENLERLE YABANCI PARAYA ENDEKSLİ SÖZLEŞMELER YAPIYORLARDI ÇÜNKÜ ENFLASYON KARŞISINDA KORUNMA İHTİYACI VARDI İNSANLARIN "

Altay'a göre, düzenleme kısa vadede olumlu etki yaratacak.

"BU GEÇİCİ BİR PANSUMAN DOĞRU BİR YAKLAŞIM HEP BERABER BU RİSKİN ALTINDAYIZ UZLAŞŞMALIYIZ BURDA DA EKONOMİK ANLAMDA UZLAŞMA YOLU SERGİLİYOR HÜKÜMET"

Bundan sonra gayrimenkul, menkul, iş, hizmet sözleşmeleri TL ile yapılacak. Halihazırdaki döviz cinsinden sözleşmeler de, Türk Lirasına çevrilecek. Türk lirası bedelleri, taraflarca yeniden belirlenirken mutabakata varılamazsa; 2 Ocak’taki Merkez Bankası efektif satış kuru esas alınacak. Dolar kuru 2 Ocak'ta 3,76 seviyesindeydi...Taraflar anlaşırsa, farklı bedeller üzerinden de TL’ye geçiş yapabilecekler. Yeni belirlenen bedeller, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu’nun tüketici fiyat endeksindeki artışa göre güncellenecek.

"KUR BELİRLEMELERİ GEREKİYOR BURDA ARABULUCUL MÜESSESİNE İŞ DÜŞECEK GİBİ GÖRÜNÜYOR. ANLAŞAMASSAN 2 OCAK. "

Türk vatandaşı olmayanlarla yapılan sözleşmelerde ise TL şartı yok. Ayrıca ihracat faaliyetleri de TL ile sözleşme şartı kapsamında olmayacak.

Dışarıda yerleşik kişilerin Türkiye’de bulunan şube, temsilcilik, ofis, irtibat bürosu, doğrudan veya dolaylı olarak yüzde elli ve üzerinde pay sahipliklerinin bulunduğu şirketler ile serbest bölgelerdeki şirketlerin taraf olduğu iş ve hizmet sözleşmeleri ise, dövize endeksli olabilecek.

Hukukçu İsmail Altay, çözüm bekleyen başka bir soruna da işaret ediyor.

" BANKALAR 2007DE JAPON YENİ VE İSVİÇRE FRANGINA ENDEKSLİ KREDİLER ÜRETMİŞTİ BUNLAR DA GÜNDEME GELMELİ BİR KUR ÜZERİNDE UZLAŞILMASI LAZIM"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz