Prof.Dr.Korkmaz:"Türkiye hiper enflasyona gidiyor"

Prof.Dr.Korkmaz:"Türkiye hiper enflasyona gidiyor"

Enflasyon rakamlarını değerlendiren bazı ekonomistelere göre "Türkiye, hiper enflasyona gidiyor"...Peki bu kavram ne anlama geliyor ve ekonomiyi nasıl etkiler? İşte yanıtı...

Bu hafta açıklanan verilere göre, enflasyon 15 yıl sonra ilk kez yüzde 20'yi aştı...Yıllık Tüketici Fiyat Endeksi yüzde 24.52 ; Üretici Fiyat Endeksi de yüzde 46,15'e çıktı...

Ekonomist Prof. Dr. Esfender Korkmaz'a göre, bu tablo hiper enflasyona gidişin göstergesi...

"GEÇEN SEN İLE BU SENE ARASINDA BİR KARŞILAŞTIRMA YAPARSAK EYLÜL AYINDA TÜFE YÜZDE 220 ARTMIŞ, ÜFE % 283 ARTMIŞ. BU PANİK YARATIR. PANİK HİPER ENFLASYONA GİDEN YOLUN KAPISINI AÇIYOR. PANİK İÇİNDE HERKES KENDİNİ KORUMAYA ALIYOR VE FİYATINI MALİYETİN ÇOK ÜSTÜNDE ARTTIRIYOR NETİCEDE HPER ENFLASYONA GİDİYOR ÜLKE."

Peki, hiper enflasyon nedir?

"HİPER ENFLASYON ENFLASYON ORANININ ÇOK YÜKSEK OLMASI. ASLINDA ENFLASYON İSTİKRARSIZLIĞIN BİR BELİRTİSİDİR. BİZDEKİ SORUN ÜRETİCİ FİYATLARININ ÜFE'NİN % 46 OLMASI BUGÜNK TÜRKİYE ŞARTLARINDA DAHA ÇOK YIKICI ETKİYE SAHİP OLMASI DEMEKTİR. ÇÜNKÜ ENFLASYON GELİR DAĞILIMINI BOZAR YATIRIMLARIN BELİRSİZLİĞİ ARTAR EKONOMİ DAHA KIRILGAN HALE GELİR."

Korkmaz, hiper enflasyonun dış borç sorununu da artıracağını söylüyor.

"ENFLASYONUN ETKİSİ KRİTİK EŞİKTE OLAN DIŞ BORÇLARI DA ETKİLER. ÜLKE NE KADAR KIRILGAN OLURSA O KADAR YÜKSEK FAİZ ÖDER. BUGÜN TÜRKİYE'NİN DIŞ BORÇLARI İÇİN ÖDEDİĞİ SİGORTA PRİMİ DÜNYANIN EN YÜKSEK ORANI. BU ENFLASYON HİPER ENFLASYONA DOĞRU GİDİŞ OLURSA BU DAHA DA ARTACAK VE BİR YERDE TÜRKİYE'NİN DIŞ BORÇLARINI KİMSE SİGORTA ETMEYECEK. BU ŞARTLAR ALTINDA TÜRKİYE BİR DI BORÇ KRİZİ YAŞAYACAK."

Uzmanlar, enflasyonun döviz yükselişine de neden olduğunu vurguluyor. Haftanın son işlem gününde piyasalara bakıldığında, doların 6'nın avronun da 7'nin üzerindeki seviyesini koruduğu görülüyor.

DOLAR: 6.16
EURO:7.09

" BURADA ENFLASYONDAN DOLAYI KUR ARTIŞI ZORUNLU. BU ŞARTLARDA KURUN DÜŞMESİ MÜMKÜN DEĞİL. ENFLASYON KADAR ARTMAZSA ŞAYET ARADAKİ FARKI KAPATABİLİR."

Altın ve Borsa İstanbul'daki dalgalı seyir de sürüyor.

ALTIN: 236 LİRA
BİST:94 BİN 883

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz